Kurti reagon pas miratimit të heqjes së vizave për Kosovën nga PE: “Na sjell një hap të rëndësishëm më pranë Bashkimit Evropian”

0 minutes, 33 seconds Read

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka falënderuar eurodeputetët që miratuan liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kurti ka shkruar në Twitter se kjo nënkupton një hap më afër pranë Bashkimit Evropian.

“Lajm i mirë për Kosovën sot! Parlamenti Evropian miratoi udhëtimin pa viza për qytetarët tanë duke filluar nga 1 janari 2024. Kjo na sjell një hap të rëndësishëm më pranë Bashkimit Evropian dhe duke kontribuar në pasurinë që ofron BE. Faleminderit eurodeputetëve për mbështetjen e tyre”, ka shkruar Kurti.

Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor që i nënshtrohet regjimit të vizave.

 

Publikime te ngjashme