epa10493975 Serbia's President Aleksandar Vucic (R) and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell (L) at the start of a bilateral meeting ahead of a trilateral meeting with the prime minister of Kosovo for a EU-Belgrade-Pristina Dialogue at EEAS building in Brussels, Belgium, 27 February 2023. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Kurti i përgjigjët Vuçiqit i cili tha që s’lejon anëtarësimin e Kosovës në OKB: Kjo do të ishte shkelje e nenit 4

0 minutes, 44 seconds Read

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq pasi ky i fundit mbrëmë ka thënë se Serbia do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Kurti ka thënë se kjo do të përbënte shkelje të nenit 4 të propozimit evropian.

Kreu i Qeverisë së Kosovës ka shkruar tutje se normalizimi i raporteve është i mundur vetëm nëse të dyja palët negociojnë në mirëbesim dhe thotë se mesa duket Serbia ka vendosur që të mos veprojë në një mënyrë të tillë

“Normalizimi i marrëdhënieve është i mundur vetëm nëse të dyja palët negociojnë në mirëbesim. Serbia me sa duket ka vendosur të mos e bëjë këtë”, ka shkruar kreu i Qeverisë së Kosovës.

Publikime te ngjashme