Kurti fton përfaqësuesit evropianë të mbështesin Kosovën për anëtarësim në KiE

1 minute, 10 seconds Read

Kryeministri Albin Kurti njoftoi se gjatë qëndrimit në Bukuresht në konferencën e Partisë së Socialistëve Evropianë, i ka ftuar zyrtarët evropianë të mbështesin Kosovën në rrugën për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Ai ka shkruar në Facebook se takim ishte edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, e është pritur edhe nga kryeministri i Rumanisë, Marcel Ciolacu.

“Në konferencë e margjina të saj bashkëbiseduam por edhe patëm kënaqësinë të ishim edhe në praninë e Komisionerit Evropian dhe njëherazi kandidatit unanim të PES-it për President të Komisionit Evropian, Nicolas Schmit, Kryetarit të PES-it dhe ish-Kryeministrit të Suedisë Stefan Löfven, gjithashtu të Kancelarit gjerman, Olaf Scholz, Zëvendëskryetares të Parlamentit Evropian, Katarina Barley, Kryetares së grupit të socialistëve dhe demokratëve (S&D) në Parlamentin Evropian, Iratxe Garcia Pérez, dhe shumë përfaqësuesve të tjerë prej partive anëtare të PES-it. Të gjithë të pranishmit, i ftova që ta mbështesin vendin tonë në rrugëtimin drejt Këshillit të Evropës, veçanërisht në votimin e radhës me 16 prill në Asamblenë Parlamentare”, ka deklaruar Kurti.

Sipas Kurtit, ky takim me përfaqësues të partive socialdemokrate është i rëndësishëm për fuqizimin mes partive. Kurti ka përmendur edhe takimin me përfaqësues të shoqatave shqiptare në Bukuresht.

Publikime te ngjashme