“Kam ushtarë të cilëve u janë nxjerrë plumba”, ushtari i KFOR-it ia numëron Rakiqit dhunën e serbëve

1 minute, 3 seconds Read

Një ushtar i KFOR-it në Zveçan ia ka përmendur kryetarit të Listës Serbe, Goran Rakiq, disa herë dhunën që ndodhi në Zveçan të hënën.

Ushtari amerikan, që kishte biseduar me krerët e Listës Serbe edhe të hënën, i tha Rakiqit e nënkryetarit të Listës Serbe, Igor Simiq, se 25 ushtarë të KFOR-it janë plagosur, prej tyre edhe me plumba.]

“25 ushtarë. 25 ushtarë të KFOR-it janë plagosur. Disa prej tyre kishin plagë me armë zjarri. Disa ushtarë të KFOR-it janë plagosur nga arma e zjarrit, u janë nxjerrë plumba, jo shumë larg nga aty ku folëm të hënën mbrëma. Shenjat në plumba tregojnë se është shtënë me të nga një armë, të cilën nuk e ka NATO apo KFOR-i. Armët që kanë shtënë ato plumba nuk kanë qenë këtu. Kam ushtarë të cilëve u janë nxjerrë plumba. Është absolutisht e papranueshme”, ka thënë ushtari të mërkurën në Zveçan, në një bisedim me krerët e Listës Serbe.

E Rakiq dhe Simiq u munduan t’ia linin fajin Njësitit Special të Policisë së Kosovës, duke thënë se ata ishin aty afër./Koha

Publikime te ngjashme