Juventusi mund të përjashtohet nga çdo garë evropiane prej UEFA-s

2 minutes, 9 seconds Read

UEFA mund ta përjashtojë Juventusin nga garat evropiane për shkak të falsifikimit të pretenduar të fitimeve kapitale nga marrëveshjet e transferimeve.

Gjigantët italianë u dënuan me 15 pikë në janar pasi u shpallën fajtorë për kontabilitet të rremë.

Por, kjo u anulua në apel javën e kaluar, ndërsa gjykata më e lartë sportive e Italisë rishqyrton çështjen, me dënime ende të mundshme në një pikë të mëvonshme.

Juventus e pa zbritjen e tyre prej 15 pikësh në Serie A të përmbysur javën e kaluar, duke e ngritur atë nga e shtata në të tretën në tabelë, ndërsa gjykatat rishqyrtojnë provat

Kjo përmbysje e ngriti Juventusin nga vendi i shtatë në të tretin në tabelën e Serie A, duke e vendosur atë në rrugën e duhur për kualifikimin në Ligën e Kampionëve, por mund të ketë ende një problem.

Ata gjithashtu mund të fitojnë ende Ligën e Evropës përpara një takimi gjysmëfinal me Sevillan – edhe kjo do t’i siguronte një vend në Ligën e Kampionëve.

Gazzetta dello Sport raporton se UEFA, organi drejtues i futbollit evropian, ka kryer hetimin e vet mbi praktikat financiare të Juventusit.

Ata kanë marrë dokumente nga Prokuroria Publike e Torinos dhe po shqyrtojnë provat, plotësisht të përgatitur për të ndërhyrë nëse një vendim ligjor nuk merret në Itali deri në fund të qershorit.

Arsyeja është se UEFA-s do t’i duhet të finalizojë listat e hyrjes për sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve, Liga e Evropës dhe Liga e Konferencës.

Klubet italiane ka të ngjarë të hyjnë në play-off për Ligën e Konferencës së Evropës në fund të gushtit, kështu që një vendim se cilët përfaqësues do të vendosen në cilin kompeticion do të nevojitet para kësaj.

Skuadra e Massimiliano Allegrit është në rrugën e duhur për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm

Nëse gjykatat italiane vendosin se Juventusi duhet të sanksionohet, vendi i tyre në Evropë sezonin e ardhshëm do të duhet të merret nga dikush tjetër.

Nëse ata dështojnë të kualifikohen plotësisht në Evropë – dhe ata kanë një numër rivalësh – një përjashtim i mundshëm nga garat kontinentale mund të pezullohet deri në sezonin 2024-25.

Juventusi kërcënohet nga sanksionet e Fair Play Financiar të UEFA-s. Në shtator 2022, Juventusi u gjobit me 3.5 milionë euro për shkeljen e rregullave të FFP-së dhe ata ranë dakord me kushte të ndryshme për të shmangur pagesën e 19.5 milionë eurove të tjera.

Kjo zgjidhje bazohej jashtë bilanceve të siguruara nga Juventusi, të njëjtat dokumente tashmë në qendër të hetimeve nga Prokuroria e Torinos dhe federata italiane e futbollit./Telegrafi

Publikime te ngjashme