Islamofobia në rritje/ Sondazhi: Sulmet kundër myslimanëve në SHBA shënojnë rekord në 2023

1 minute, 10 seconds Read

Rastet e raportuara të diskriminimit dhe sulmeve kundër myslimanëve dhe palestinezëve arritën nivele rekord në SHBA në vitin 2023 për shkak të islamofobisë dhe tensioneve të rritura pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës.

Rasten arritën në 8,061 në 2023, një rritje prej 56% krahasuar me vitin e kaluar dhe numri më i lartë që kur Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR) filloi të mbante të dhëna gati 30 vjet më parë.

Rreth 3,600 nga ato incidente ndodhën midis tetorit dhe dhjetorit, vuri në dukje CAIR. Grupet e të drejtave të njeriut kanë raportuar një rritje të islamofobisë dhe anti-palestineze, si dhe antisemitizmit, globalisht që nga shpërthimi i luftës më 7 tetor.

Ndër incidentet e raportuara në SHBA janë therja me thikë e 6-vjeçarit palestinezo-amerikan Ëadea al-Fayoum në Illinois, vrasja e tre studentëve palestinezë në Vermont në nëntor dhe goditja me thikë e një palestinezo-amerikan në Teksas në shkurt.

Raporti i CAIR thekson se viti 2023 shënoi një rritje të urrejtes ndaj myslimanëve në krahasim me vitin 2022. Në nëntë muajt e parë të 2023 incidente të tilla ishin rreth 500 në muaj, përpara se të rriteshin gati 1200 në muaj në tremujorin e fundit.

“Një nga faktorët kryesore ishte përshkallëzimi i dhunës në Izrael dhe Palestinë në tetor 2023”, thuhet në raport./abcnews.al

Publikime te ngjashme