Hovenier rikonfirmon mbështetjen e ShBA-ve për FSK-në

0 minutes, 45 seconds Read

Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, këtë pasdite ka takuara ministrin e ri të Mbrojtjes të Kosovës, Ejup Maqedoncin.

Hovenier, me anë të një postimi në rrjetin social Tëitter, tregoi se mezi pret të bashkëpunon me Maqedoncin për transformimin e FSK-së në një forcë mbrojtëse multietnike.

“Kënaqësi që sot pasdite u takova me ministrin e ri të Mbrojtjes Ejup Maqedonci. Mezi pres të vazhdojmë bashkëpunimin dhe partneritetin tonë të ngushtë, veçanërisht në mbështetje të tranzicionit 10 vjeçar të FSK-së në një forcë mbrojtëse territoriale multietnike, profesionale, të ndërveprueshme nga NATO”, ka shkruar Hovenier.

Publikime te ngjashme