Goditja e radhës për Putinin, forcat ukrainase ‘kapërcejnë lumin e rëndësishëm Dnipro’ dhe po përgatiten të godasin thellë në territorin e pushtuar nga Rusia

1 minute, 21 seconds Read

Trupat ukrainase kanë ngritur pozicione në bregun lindor të lumit Dnipro në rajonin jugor të Khersonit, thonë raportet.

Rajoni është pjesërisht i kontrolluar nga Rusia dhe kalimi i lumit mund të jetë i rëndësishëm në ofensivat e ardhshme, shkruan BBC.

BBC Ukraine thotë se burimet e saj ushtarake kanë raportuar një “lëvizje të caktuar nëpër Dnipro” pranë qytetit Kherson.

Ushtria e Ukrainës nuk e ka konfirmuar lëvizjen, ndërsa Rusia i ka mohuar raportimet.

Por nëse raportet se Ukraina ka siguruar një urë në bregun lindor janë të sakta, mund të jetë domethënëse për të ndihmuar Kievin që të largojë trupat ruse.

Një avancim ukrainas në zonë, në të ardhmen, madje mund të shkurtojë korridorin tokësor në gadishullin e Krimesë të Ukrainës, të aneksuar nga Rusia në vitin 2014.

Megjithatë, ekspertët ushtarakë thonë se çdo lëvizje e trupave ukrainase në zonën e urës – e cila përshkohet nga zona të përmbytura, kanale vaditëse dhe pengesa të tjera ujore – do të ishte një detyrë e vështirë.

Dhe përparimet e Ukrainës do të ndërlikoheshin më tej nga avantazhi i rëndësishëm i Rusisë në ajër.

Ushtria e Ukrainës ka folur publikisht për disa kohë për përgatitjet për një kundërofensivë të madhe, pa specifikuar se ku dhe kur mund të nisë një e tillë.

Deri më tani, i gjithë rajoni Kherson në bregun lindor të Dnipro ka qenë nën kontrollin rus, me lumin e gjerë që shërben si një pengesë natyrore.

Publikime te ngjashme