epa10268929 President of Montenegro Milo Djukanovic speaks during a joint press conference with his Polish counterpart (not pictured) following their meeting at the Belweder Palace in Warsaw, Poland, 27 October 2022. EPA-EFE/ANDRZEJ LANGE POLAND OUT

Gjukanoviq sulmon Serbinë: Beogradi zyrtar është agresiv dhe arrogant

2 minutes, 3 seconds Read

Të dielën, presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, do të përballet me raundin e parë të zgjedhjeve në të cilin do të përpiqet të luftojë për një mandat tjetër presidencial.

Kandidati i DPS-së foli edhe për anëtarësimin në NATO dhe besimin se vendi do të përfshihet në Bashkimin Evropian dhe një pjesë të mirë ia kushtoi Serbisë, duke pohuar se Mali i Zi dhe ai personalisht vuajnë vazhdimisht nga fushata agresive e Beogradit.

“Në këto zgjedhje, Mali i Zi vendos nëse do të kthehet në rrugën e ndërtimit të një shteti evropian të organizuar seriozisht, rrugën që ka ndjekur në mënyrë të qëndrueshme dhe dinamike që nga rivendosja e pavarësisë deri në mesin e vitit 2020, apo nëse do të vazhdojë të pengohet në Bllokimi ballkanik në të cilin, për fat të keq, udhëhiqet nga shumica e re parlamentare, e cila u drejtua nga qeveria e parë dhe e dytë pas ndryshimit të qeverisë në Mal të Zi”, tha Gjukanoviq.

Ai foli edhe për situatën në Ballkanin Perëndimor, me fokus Serbinë, duke gjykuar se është koha e fundit që Ballkani t’i drejtohet mjedisit natyror evropian dhe qëllimit evropian.

“Ky është një synim që, pavarësisht dobësive që shohim në Evropë, na motivon të besojmë se integrimi evropian është rruga më e mirë e mundshme për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”, shtoi Gjukanoviq.

Duke folur për rëndësinë e stabilitetit të Ballkanit Perëndimor, Gjukanoviq shfrytëzoi rastin për të thënë se Mali i Zi dhe ai personalisht vuajnë, siç tha ai, nga një fushatë agresive nga Beogradi, e cila filloi në vitin 1994 me kolumnet/opinionet e bashkëshortes së presidentit të atëhershëm të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, dhe vazhdon në vazhdimësi edhe sot e kësaj dite.

“Për shkak të kësaj, Milo Gjukanoviq dhe DPS-ja sot perceptohen nga publiku nacionalist i Serbisë si selia e Malit të Zi. Kësaj i shtohen fjalët e Malit të Zi antiserb. Pse e shtojnë këtë fjalë? Sepse për ta Mali i Zi është i mirë vetëm si pjesë e “botës së tyre serbe”. Në fakt, ata nuk kanë asnjë provë që të vërtetojë se unë ose autoritetet malazeze në vazhdimësi kemi ndërmarrë ndonjë veprim antiserb”, pohon Gjukanoviq. /Ballkani.info

Publikime te ngjashme