Formati i ri i Ligës së Kampionëve: Grafiku tregon qartë se si do të funksionojë

1 minute, 24 seconds Read

Liga e Kampionëve do të jetë shumë ndryshe nga sezoni 2024/25.

UEFA ka konfirmuar formatin e ri i cili do të përfshijë 36 klube dhe do të shkojë nga 125 në 189 ndeshje.

Quhet ‘Modeli Zviceran’ dhe i sheh të gjitha klubet të vendosura në të njëjtën tabelë, duke luajtur tetë ndeshje në grupe në vend të tetë grupeve me katër, siç është tani.

Por, si do të funksionojë në praktikë?

Epo, një grafik u shfaq në mediat sociale gjatë fundjavës që zbërthen formatin e ri në mënyrë të qartë dhe të përmbledhur.

Ai shpjegon se si 36 ekipe do të vendosen të gjitha në të njëjtin grup dhe do të luajnë tetë kundërshtarë – katër në shtëpi dhe katër jashtë. Pritet që UEFA të krijojë katër vazo me nëntë skuadra ku secili ekip do të luajë nga dy skuadra nga secila vazo. Do të thotë më shumë “ndeshje të mëdha” do të ndodhin në fazat e grupeve.

Tetë skuadrat më të mira kualifikohen automatikisht në fazën eliminatore. Skuadrat në 9-24 do të hyjnë në një ndeshje play-off me dy ndeshje për tetë vendet e mbetura. Fituesit do të shkojnë në 16-të e fundit, ndërsa humbësit do të eliminohen. Ato skuadra që përfundojnë në vendin e 24-36 do të eliminohen dhe nuk do të zbresin në Ligën e Evropës.

Faza 1/8-ta, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalet do të mbeten të pandryshuara nga faza aktuale.

Kështu, kualifikimi do të mbetet thjesht i bazuar në performancën sportive dhe ëndrra për të marrë pjesë do të mbetet për të gjitha klubet./Telegrafi

Publikime te ngjashme