Erdogani bie nën 50 për qind, Turqia drejt balotazhit?

0 minutes, 33 seconds Read

Zgjedhjet në Turqi kanë përfunduar. Presidenti aktual, Rexhep Tajip Erdogan, po përballet me sfidë tij më të rëndësishme politike në njëzet vitet e fundit. Si pretendenti kryesor i tij është kreu i opozitës Kemal Kilicdaroglu.

Hendeku midis Presidentit Recep Tayyip Erdoğan dhe rivalit të tij kryesor, liderit të opozitës Kemal Kılıçdaroğlu, vazhdon të ngushtohet.

Me më shumë se 89 për qind të kutive të votimit të numëruara, rezultatet paraprake jozyrtare tregojnë presidentin Erdogan me 49,94 për qind të votave, sipas agjencisë shtetërore Anadolu.

Siç qëndrojnë rezultatet aktualisht, zgjedhjet presidenciale turke do të shkojnë në balotazh më 28 maj.

Publikime te ngjashme