Edona Llalloshi publikon këndën “Deri kur…”, dedikuar grave të vrara nga burrat

1 minute, 58 seconds Read

Në një përpjekje për të ngritur zërin dhe për të sensibilizuar shoqërinë ndaj një probleme sociale që prek thellësisht shumë komunitete, këngëtarja e njohur shqiptare Edona Llalloshi ka publikuar këngën e saj më të re, “Deri kur…”.

Kënga është një baladë prekëse, e cila trajton temën e dhunës ndaj grave dhe nevojën urgjente për të ndërprerë këtë cikël të dhunshëm.

“Deri kur…” është një bashkëpunim me kompozitorin e talentuar Afrim Macula dhe tekste të shkruara në mënyrë mjeshtërore nga Valerina Macula. Melodia dhe vargjet synojnë të bëjnë jehonë dhe të bërtasin për ndryshimin që shoqëria ka kaq shumë nevojë.

Foto: Premeir Songs/YouTube

Publikimi i kësaj kënge është një përgjigje artistike dhe sociale ndaj dy rasteve të tmerrshme që ndodhën së fundmi në Kosovë, ku dy gra u vranë tragjikisht nga bashkëshortët e tyre. Rastet e dhunës shtetërore si këto janë ato që e bënë Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, të shpallë ditë zie, duke reflektuar një periudhë reflektimi dhe solidariteti ndaj viktimave dhe familjeve të tyre.

Klipi i këngës “Deri kur…” ishte i planifikuar të prezantohej në një event special që do të mbahej nën patronatin e Ministrisë së Drejtësisë, por për shkak të rasteve tragjike, eventi u anulua. Edhe nën ndikimin e këtyre ngjarjeve, Edona ka zgjedhur të vazhdojë me publikimin e këngës, duke përdorur muzikën si një mjet për të luftuar dhunën dhe për të ndërtuar një shoqëri më të sigurt për të gjitha gratë.

Me një ndjenjë të fuqishme dhe të përgjegjshme që rrjedh nga zëri dhe muzika e Eglës, “Deri kur…” është një thirrje për veprim dhe ndërgjegjësim në një kohë kur ndjenjat janë të acaruara dhe nevoja për bashkim dhe ndryshim kurrë s’e ka qenë më e fortë. Kënga dhe mesazhi i saj mbeten një dëshmi e përkushtimit të këngëtares për çështje të caktuara sociale dhe dëshira e saj për të qenë pjesë e ndryshimit pozitiv që ajo dëshiron të shohë në botë. /Telegrafi

Publikime te ngjashme