Detaje nga sulmi në Bruksel – Autori publikon videon: Jam nga ISIS

0 minutes, 41 seconds Read

Një person ka hapur zjarr në qendër të Brukselit. Sipas policisë, vrasësi ka bërtitur “Allahu Ekber”. Numri i viktimave raportohet në dy persona dhe disa të plagosur.

Në pamjet e marra nga një banor i zonës, shihet një burrë ku veshur ka një xhaketë ngjyrë portokalli, një helmetë të bardhë e një kallashnikov në dorë.

Të shtënat kanë ndodhur në Bulevardin d’Ypres. Viktimat janë dy suedezë që kishin veshur fanellat e kombëtares së futbollit të vendit të tyre, raporton TGCOM .

Një burrë pretendon në profilin e tij në Facebook se ka kryer sulmin. Në video ai filmon veten duke pretenduar se i përket ISIS-it dhe duke thënë se ka bërë gjestin për t’u “hakmarrë ndaj muslimanëve”.

Publikime te ngjashme