Deputetja gjermane, për armatosjen e Kosovës: Dronët turq tashmë janë dorëzuar, ShBA po i çon armë

1 minute, 7 seconds Read

Deputetja e Majtë në Bundestagun gjerman dhe përkrahësja serbe, Zhaklin Nastiq është shprehur e brengosur për armatosjen e Kosovës.

Sipas saj, dronët turq tashmë janë dorëzuar, teksa ShBA dëshiron të dorëzojë edhe armë.

“Unë jam veçanërisht e shqetësuar që Kosova po armatoset masivisht për momentin. Dronët turq tashmë janë dorëzuar, tani SHBA dëshiron të dorëzojë armë. Kjo po ndodh edhe pse të gjithë janë të vetëdijshëm se forcon kryeministrin, Albin Kurti, kjo i mbështet hapur fantazitë e plotfuqishmërisë së shqiptarëve të mëdhenj, edhe me pamje nga Maqedonia”, thotë Nastiq.

E pyetur se çfarë ndikimi kanë politikat e Albin Kurtit në Kosovë, ajo pretendon se që kur Kurti mori postin e kryeministrit në vitin 2021, mijëra serbë – rreth 13 për qind e të gjithë popullsisë serbe vitin e kaluar – janë larguar nga Kosova për shkak të përshkallëzimit të diskriminimit dhe dhunës.

“Fëmijët serbë u qëlluan në ditën e Krishtlindjeve. Autorët nuk duhet të kenë frikë nga pasojat. Në rrezik nuk janë vetëm serbët, por edhe minoritetet e tjera si goranët, turqit e Ballkanit dhe romët. NATO gjithashtu e promovoi këtë situatë me ndërhyrjen e saj në 1999″, ka deklaruar ajo.

Publikime te ngjashme