Dënohet me 3 vjet burg ish-kryministri Pakistanez Imran Khan i cili akuzohej për korrupsion

0 minutes, 54 seconds Read

Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, është dënuar me tre vjet burg për korrupsion.

Një gjykatë në Islamabad e shpalli atë fajtor për mosdeklarimin e parave që kishte fituar nga shitja e dhuratave shtetërore. Ai i mohon akuzat dhe thotë se do të apelojë.

Gjykatësi urdhëroi arrestimin e tij të menjëhershëm dhe ish-kryeministri është dërguar në paraburgim.

Khan u zgjodh në vitin 2018, por u rrëzua në një votë mosbesimi vitin e kaluar.

Ndërsa vendimi i gjykatës u njoftua, një turmë, e cila përfshinte disa avokatë prokurorë, filloi të thërriste “Imran Khan është një hajdut” jashtë ndërtesës.

Në maj, Khan u arrestua pasi nuk u paraqit në gjykatë siç kërkohej. Më pas ai u la i lirë, me arrestimin e shpallur të paligjshëm.

Që atëherë, partia e tij ka qenë nën presion të madh nga autoritetet.

Shumë zyrtarë të lartë janë larguar dhe mijëra mbështetës janë arrestuar, të akuzuar si të përfshirë në protestat që pasuan arrestimin e zotit Khan.

Publikime te ngjashme