Çfarë tronditjeje për Rusinë! Ukraina: Goditëm SU-57! U dogj luftëtari më modern rus

0 minutes, 42 seconds Read

Inteligjenca ukrainase raportoi se gjatë sulmit në aeroportin “Akhtubinsk” me shumë mundësi goditet avioni luftarak më i fundit rus Su-57. Ky është rasti i parë i tillë në histori.

Siç njoftoi Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës , më 8 qershor, një luftëtar me shumë gjasa  Su-57 u godit në territorin e aeroportit Akhtubinsk në rajonin Astrakhan të Rusisë , i cili ndodhet 589 kilometra larg vijës së frontit. , raporton Interfax Ukraine.

Në pretendimet e tyre, oficerët e inteligjencës ukrainase u referohen imazheve satelitore të vendit ku ndodhej avioni në aeroport.

Su-57 është avioni luftarak më modern i Moskës, i cili mund të përdoret për të sulmuar me raketat Kh-59 dhe Kh-69.

Disa njësi të avionit luftarak të specifikuar janë në shërbim të Forcave Ajrore Ruse.

Foto: Printscreen/Telegram

 

Publikime te ngjashme