Çfarë thonë mediat ruse për “përplasjen Prigozhin-Putin”?

1 minute, 9 seconds Read

Kanalet televizive shtetërore ruse kanë mbajtur kryesisht programet normale të fundjavës sot, edhe pse ka pasur disa buletine të veçantë lajmesh.

Megjithatë, këtë mëngjes, fjalimi i presidentit Vladimir Putin drejtuar kombit u shfaq nëpër stacione televizive.

Por zhvillimet nuk janë mbuluar gjerësisht, me kanalin aktual të lajmeve Rossiya 24 që madje gjeti kohë për të transmetuar një film gjysmë ore duke i bërë homazh mikut të ndjerë të Putinit, Silvio Berlusconi, shkruajnë mediat ndërkombëtare, përcjell Telegrafi.

Sidoqoftë, disa kanale e identifikuan Yevgeny Prigozhin si fajtorin kryesor pas kryengritjes, por nuk e treguan liderin Wagner ose nuk e cituan atë drejtpërdrejt.

Megjithëse një figurë e shquar në pushtimin rus të Ukrainës, Prigozhin nuk është një fytyrë e njohur për shikuesit televizivë rusë.

Grupi i tij mercenar Wagner është lavdëruar shpesh në kanalet shtetërore, por vetë Prigozhin pak është përmendur që nga 24 shkurt 2022.

Buletinet e mëvonshme përshkruanin hapat që po ndërmerreshin nga autoritetet për t’iu kundërvënë Prigozhinit, por gjithashtu u përpoqën të qetësonin shikuesit.

Një korrespondent në Rossiya 1 pohoi se gjithçka ishte “e qetë” në Rostov-on-Don, të cilin forcat Wagner thonë se e kanë pushtuar dhe se qyteti, megjithëse i qetë, po bënte punët e tij të përditshme./Telegrafi

Publikime te ngjashme