Kanceri kolorektal shënon rritje tek të rinjët, shkencëtarët po përpiqen të zbulojnë arsyen

Është një tendencë alarmante: diagnozat e kancerit kolorektal (kolonal) janë në rritje te njerëzit nën moshën 50 vjeç. Kjo bëri që Task Forca e Shërbimeve Parandaluese të SHBA të ndryshojë rekomandimet e saj në maj 2021 që depistimi i kancerit të zorrës së trashë të fillojë në moshën 45 vjeç. rekomandohej që ekzaminimet e kancerit […]

Kushdo që vuan nga presioni i ulët i gjakut është i rrezikuar nga hipertensioni

Sigurohuni që të bëni një analizë gjaku, njëra është shenjë paralajmëruese Sa presioni i ulët mund të kthehet në tension të lartë dhe çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje. Nëse vuani nga tensioni i ulët kronik, edhe nëse pini terapi për ta mbajtur atë brenda kufijve normalë, duhet t’i kushtoni vëmendje disa parametrave që tregojnë një […]

E thotë studimi: Vdekja e parakohshme e meshkujve mund të ketë lidhje me reduktimin e seksit

Reduktimi i dëshirës seksuale te meshkujt mund të lidhet me një rrezik të shtuar të vdekjes së parakohshme, ka zbuluar një studim japonez. Shkencëtarët ende nuk kanë vërtetuar lidhjen shkakësore midis vdekshmërisë dhe dëshirës seksuale, por ata supozojnë se ulja e dëshirës seksuale mund të jetë një tregues delikat i disa problemeve të tjera shëndetësore. […]

Australia ndalon cigaret elektronike

Qeveria australiane do të ndalojë cigaret elektronike, veçanërisht tek adoleshentët, sipas reformave më të mëdha të duhanit në më shumë se një dekadë. Ministri australian i Shëndetësisë Mark Butler tha të martën se kjo është bërë një problem kryesor në shkollat ​​e mesme dhe një problem në rritje në shkollat ​​fillore, por pranoi se produktet […]

Hap i madh në shkencë: “Intelegjenca Artificiale do jetë në gjendje ta zbuloj kancerin”

Shkencëtarët kanë zhvilluar një model të ri të inteligjencës artificiale (AI) që mund të identifikojë me saktësi kancerin, i cili mund të përshpejtojë diagnostikimin e sëmundjes dhe trajtimin e pacientëve. Modeli, i zhvilluar nga ekspertët e Fondacionit Royal Marsden NHS Trust, Instituti i Kërkimit të Kancerit në Londër dhe Imperial College London, mund të identifikojë […]

Si inteligjenca artificiale po i përshtat barnat për pacientët

Dr. Talia Cohen Solal ulet pranë një mikroskopi për të parë nga afër qelizat e trurit të njeriut të rritura në një pjatë, shkruan BBC. “Truri është shumë delikat, kompleks dhe i bukur”, thotë ajo, transmeton Telegrafi. Një neuroshkencëtar, Dr. Cohen Solal është bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i firmës izraelite të teknologjisë shëndetësore Genetika+. E […]