Bota “afër” një pandemie të re me virusin vdekjeprurës “100 herë më keq se COVID”

1 minute, 45 seconds Read

Bota është afër një pandemie të re, ka paralajmëruar një ekspert.

Gripi i shpendëve aktualisht po ka një ndikim serioz në mbarë botën, pasi rastet tek njerëzit janë në rritje.

Një rast i ri u gjet në Teksas, Shtetet e Bashkuara së fundmi, i cili ka bërë që profesionistët mjekësorë të shqetësohen për llojin shumë patogjen dhe vdekjeprurës H5N1, transmeton Klankosova.tv.

Kjo ka bërë që Dr.Suresh Kuchipudi, një studiues i gripit të shpendëve në Pittsburgh të paralajmërojë se pandemia e ardhshme është më afër se kurrë më parë, pasi virusi duket të jetë fatal për rreth gjysmën e atyre që e kapin atë.

Duke folur në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, Dr.Muchipudi tha: “Ky virus ka qenë në krye të listës së pandemisë për shumë, shumë vjet dhe ndoshta dekada. Dhe tani po i afrohemi rrezikshëm këtij virusi që mund të shkaktojë një pandemi”.

“Viruset H5N1 kanë demonstruar tashmë disa tipare të rëndësishme të një virusi të mundshëm pandemik, virusi tashmë është i shpërndarë globalisht, dhe ky virus veçanërisht që shpesh perceptohet si një virus i shpendëve mundet dhe ka treguar aftësinë për të infektuar një sërë strehësh të gjitarëve duke përfshirë njerëzit”.

Dhe duke shtyrë më tej pikën se virusi nuk është një virus për të cilin duhet të shqetësohemi së shpejti, por tashmë jemi në panik, ai tha: “Ne nuk po flasim në të vërtetë për një virus që ende nuk ka kërcyer, ne po flasim për një virus që është i pranishëm globalisht, tashmë duke infektuar një sërë gjitarësh dhe po qarkullon. Pra, prandaj, sipas mendimit tim, unë mendoj se ky është një virus që ka kërcënimin më të madh pandemik që është duke u shfaqur në pamje të qartë dhe është i pranishëm globalisht. Është vërtet koha që ne të përgatitemi”.

The virus starts with birds, but is fatal to humans (stock)

Publikime te ngjashme