author

Rusia premton hakmarrje ndaj BE për asetet e ngrira: Do të sulmojmë pozicionet britanike

Bashkimi Europian do të ndjejë me fuqi të plotë hakmarrjen ruse lidhur me planet për të përdorur të ardhurat e siguruara nga ngrirja e aseteve të Moskës për të ndihmuar Ukrainën. Paralajmërimi erdhi nga zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova, teksa BE aprovoi zyrtarisht planin për të përdorur rreth 300 miliardë dollarë asete të […]

Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare kërkon arrestimin e Netanyahut dhe liderëve të Hamasit

Gjykata Ndërkombëtare Penale po kërkon urdhër-arreste për liderin e Hamasit, Yahya Sinwar dhe kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit lidhur me sulmin e 7 tetorit në Izrael dhe luftën në Gaza. Kryeprokurori Karim Khan tha se ICC po kërkon gjithashtu urdhër arresti për ministrin izraelit të mbrojtjes Yoav […]

SMS-të në SKY, dalin BISEDAT mes Ervis Martinajt dhe Leonard Dukës pas ekzekutimit të Santiago Malkos

SPAK ka siguruar edhe një komunikim në programin SKY mes Ervis Martinajt dhe Leonard Dukës në gusht të vitit 2020, një vit pas ekzekutimit të Santiago Malkos, ndërkohë që të dy grupet ishin përgatitur duke porositur vrasës me pagesë për të goditur njeri-tjetrin. Nga komunikimi duket se klani Duka ka porositur vrasjen e Malkos pasi […]

Nuk pyet turisti i huaj në Durrës, shëtit nëpër qytet nudo, momenti kur fotografon xhaminë

Shqipëria po bëhet gjithmonë e më shumë një destinacion i preferuar për turistët nga e gjithë bota që zgjedhin të kalojnë pushimet këtu. Megjithatë, çdo turist i shijon pushimet në mënyrën e tij dhe kështu ka bërë një prej tyre në Durrës. Ai është parë duke shëtitur nudo në rrugët e qytetit bregdetar, i pashqetësuar […]

“1 milion euro” Zbardhet dosja e SPAK: Arben Ndoka i thotë Ervis Martinajt se ka gjetur një grup vrasësish me pagesë nga Kosova

Është publikuar dosja e plotë e megaoperacionit të ndërmarrë nga SPAK, pas zbërthimit të aplikacionit Sky Ecc. Nga bisedat e transkriptuara nga Euronews Albania, zbulohet se ish-deputeti Arben Ndoka i thotë Ervis Martinajt se ka gjetur një grup vrasësish me pagesë nga Kosova, për të vrarë Durim dhe Valter Bamin. Martinaj i thotë se për […]

“100 mijë euro paguajnë për me dalë nga burgu, unë pesë euro s’po mund t’i gjejë”, Shefqet Riza i zhgënjyer pas arratisjes së Sekiraqës

Arratisja e Enver Sekiraqës ka qenë e pritshme sipas Shefqet Rizës, babait të Triumf Rizës. Në një prononcim për TV Dukagjinin, ai tha se Sekiraqa nuk është dashur asnjëherë të shkojë në arrest shtëpiak dhe se një gjë të tillë vazhdimisht e ka kundërshtuar. “Ka qenë e pritshme sepse në disa seanca kanë propozu mbrojtja […]

Dosja britanike e Berishës “non-grata”. Zbulohen lidhjet korruptive të ish kryeministrit me bosin hasian dhe…

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken publikisht më 19 maj 2021 shpalli ish presidentin dhe ish kryeministrin Sali Berisha person “non grata” për korrupsion madhor dhe minim në demokracisë. Një vit më pas me 19 korrik 2022 jo publikisht të njëjtin vendim mori edhe Britania e Madhe. Nga selia e PD zoti Berisha më 22 […]

Operacioni në veri të Kosovës, sekuestrohet 1,6 milionë euro e 74 milionë dinarë

Operacioni policor i realizuar sot në veri të Kosovës, ku u mbyllën gjashtë njësi ilegale të të ashtuquajturës ‘Bankë Postare Kursimore’, rezultoi edhe me konfiskimin e provave të ndryshme materiale siç janë; Rreth 1.600.000 euro, rreth 74.700.000 dinarë, Rreth 19.500 franga, rreth 13.800 dollarë amerikanë, rreth 40 dollarë australianë, dokumentacione dhe prova relevante që ndërlidhen […]

Ceremonia e betimit, BE i reagon Siljanovskës që iu referua shtetit të saj si ‘Maqedoni’

Bashkimi Evropian ka reaguar pas ceremonisë së betimit të Gordana Siljanovska -Davkova në postin e Presidentes së re të Maqedonisë së Veriut të cilës i është referuar vetëm si Maqedoni. Po ashtu sot është kryer edhe ceremonia e dorëzim-pranimit të detyrës së shefit të shtetit. Por, kjo ka nxitur reagimin e Brukselit. “BE shpreh keqardhje […]

VIDEO/ Fitoi Eurovisionin, por këngëtari zviceran thyen trofeun: Kjo mund të riparohet

Zvicra me këngëtarin Nemo ka fituar Eurovizion. Gjatë marrjes së torfeut, ai tha: ” Shpresoj që ky konkurs të përmbushë premtimin e tij dhe të vazhdojë të mbështesë paqen dhe dinjitetin për çdo qenie njerëzore”. Këngëtari feston fitoren në skenë, dukshëm i prekur, por në atë moment trofeu ka rënë, duke bërë që të thyhet. […]