263 fëmijë u nxorrën nga rrënojat e tërmetit në Turqi e Siri

3 minutes, 0 seconds Read

Ministria e Familjes dhe Shërbimeve Sociale të Turqisë deklaroi se deri më tani 263 fëmijë janë shpëtuar nga rrënojat. Mes tyre, 162 fëmijë po marrin trajtim mjekësor në spitale të ndryshme dhe 101 po dërgohen në strehimoret e drejtuara nga ministria.

Herë pas here, pamjet e punonjësve të shpëtimit që nxjerrin foshnjat, të vegjlit dhe fëmijët nga pjesët më të thella të rrënojave të betonit bëhen virale në mediat sociale, me njerëz nga e gjithë bota që i përshkruajnë histori të tilla mbijetese si “mrekulli”.

Këtu janë disa nga shpëtimet e mrekullueshme të fëmijëve që befasuan përdoruesit e internetit në ditët e fundit.

Ministria e Familjes dhe Shërbimeve Sociale të Turqisë deklaroi se deri më tani 263 fëmijë janë shpëtuar nga rrënojat. Mes tyre, 162 fëmijë po marrin trajtim mjekësor në spitale të ndryshme dhe 101 po dërgohen në strehimoret e drejtuara nga ministria.

Herë pas here, pamjet e punonjësve të shpëtimit që nxjerrin foshnjat, të vegjlit dhe fëmijët nga pjesët më të thella të rrënojave të betonit bëhen virale në mediat sociale, me njerëz nga e gjithë bota që i përshkruajnë histori të tilla mbijetese si “mrekulli”.

Këtu janë disa nga shpëtimet e mrekullueshme të fëmijëve që befasuan përdoruesit e internetit në ditët e fundit.

Hamza, një foshnjë shtatë muajshe, u shpëtua në provincën Hatay, një nga rajonet më të prekura në Türkiye, pasi mbeti nën rrënoja për më shumë se 140 orë që nga tërmeti i parë që goditi vendin.

Aliye Dagli, një vajzë dyvjeçare, gjithashtu u nxor e gjallë nga rrënojat në Hatay falë ekipit të kërkim-shpëtimit dhe përpjekjeve të vullnetarëve të AFAD pothuajse 133 orë pas tërmeteve shkatërruese. Foshnja, e cila u dërgua në ambulancë në krahët e personelit mjekësor, është trajtuar.
Një foshnjë që llogaritet të jetë rreth dy muajshe u gjet e gjallë 128 orë pas tërmetit në Hatay. Mbijetesa e foshnjës për gati pesë ditë pa asnjë lëndim ishte një pamje e fuqishme që përloti njerëzit dhe ngrohu shumë zemra. Përpjekjet për identifikimin e foshnjës janë duke u zhvilluar pasi prindërit e të miturit janë ende të zhdukur.

Një Jusuf Huseyin 15 muajsh u nxor jashtë pas orës 105 të tërmetit. Rreth 20 minuta më vonë, vëllai i tij 7-vjeçar Mohammed Huseyin u nxor nga i njëjti grumbull pllakash betoni të asaj që dikur ishte një ndërtesë trekatëshe në Hatay.

Vetëm 10 ditësh Yag?z Ulas mund të jetë i mbijetuari më i ri i tërmetit, i cili u çlirua nga rrënojat në Hatay me nënën e tij. Dyshja kaluan 101 orë në rrënoja, duke përballuar të ftohtin e ftohtë të dimrit.
Në Kahramanmaras, epiqendra e tërmetit shkatërrues, Raha një vjeçare dhe nëna e saj Ela Hamoko me origjinë siriane u shpëtuan pasi mbetën të bllokuar në rrënojat për 81 orë.

Pesëvjeçari Hazal Guner u shpëtua në Hatay pasi mbeti i bllokuar në rrënoja për 72 orë. Kur u pyet nëse donte të pinte ujë kur e nxorrën nga rrënojat, ajo u përgjigj: “Jo, nuk jam ekzaminuar ende”. Ajo u dërgua me nënën e saj në spital për një ekzaminim mjekësor.

Publikime te ngjashme