Wagner me ultimatumi për Putinin, Prigozhin: Shteti është i paaftë për të mbrojtur Rusinë

1 minute, 18 seconds Read

Wagner hedh sytë nga Kremlini dhe kësaj radhe nuk fshihet. Kreu i grupit famëkeq të mercenarëve, Ivgjeni Prigozhin, akuzon ushtarët e ushtrisë së rregullt të Rusisë se kanë lënë pozicionet e tyre në Bakhmut, epiqendër të luftimeve në Ukrainën Lindore.

Akuza e drejtpërdrejtë për shtetin e Putinit është që nuk mundet të mbrojë Rusinë.

“Sot, një nga njësitë e ministrisë së mbrojtjes ka braktisur njërën prej zonave tona. Kanë lënë pozicionet e luftës dhe ia kanë mbathur. Pse shteti nuk arrin që të mbrojë vendin?” Pyet Yevgeny Prigozhin, drejtues i Wagner.

Më tej, Prigozhin lëshoi një ultimatum ndaj presidentit rus, Vladimir Putin, duke thënë se nëse mercenarët e tij nuk do të marrin furnizimet me armë përpara paradës në Moskë, do të publikonte një video për të treguar të vërtetën e hidhur lidhur me situatën në frontin e luftës.

Kohëve të fundit, kreu i Wagner ka ashpërsuar gjuhën e tij në drejtim të udhëheqësve të Rusisë, veçanërisht ndaj Kremlinit dhe ministrisë së mbrojtjes.

Madje javën e kaluar paralajmëroi me tërheqje të plotë nga beteja për qytetin Bakhmut në Ukrainë, nëse nuk do të merrte armatimet e kërkuara.

Pas negociatave me Moskën, Prigozhin bëri një hap pas duke konfirmuar se do të vijonte luftën, por tashmë duket se marrëdhënia mes aleatëve ka rënë sërish në krizë.

Publikime te ngjashme