Vritet në Francë ish-ushtari i UÇK-së

1 minute, 5 seconds Read

Një 55-vjeçar nga Kosova ka mbetur i vdekur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në mes të dy bandave kriminale në Dijon të Francës.

Viktima gjatë luftës ishte ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Lajmin e hidhur e kanë dhënë familjarët.

Bëhet fjalë për Veli Sadikun, nga fshati Rashan i Mitrovicës.

Rasti ka ndodhur në mesnatën e së shtunës.

Për ngjarjen tragjike ka shkruar edhe gazeta franceze “Le Figaro”, përcjell Klankosova.

Prokurori i Dijon bëri të ditur tha se dy persona që qëlluan derisa ishin në lëvizje me veturë janë në arrati.

Raportohet se burri nga Kosova u godit nga plumbi brenda banesës së tij në katin e parë, në vendin e quajtur “Rrethi i Stalingradit”.

Për rastin ka folur edhe vajza e viktimës, e cila deshti të mbetej anonime.

“Unë dhe nëna ime u zgjuam nga të shtënat e armëve, të cilat u ndalën fillimisht për disa momente dhe pastaj filluan sërish. Kur unë dhe nëna ime shkuam të shohim babain ku flinte në shtratin e tij, ai kishte vdekur”, tha 23-vjeçarja për Le Figaro.

Familja Sadiku kishte 14 vjet që jetonte në Francë, shkruan gazeta franceze.

Image

Publikime te ngjashme