Vladimir Putin po e humb luftën energjetike, Evropa në nivele rekord të furnizimit me gaz

1 minute, 40 seconds Read

Evropa është në rrugën e duhur për t’i dhënë fund dimrit me vëllime gati rekord të gazit në depo, duke i dhënë një goditje përpjekjeve të Vladimir Putinit për të financuar luftën e tij në Ukrainë.

Sipas të dhënave të Gas Infrastructure Europe, furnizimet e kombinuara në Bashkimin Evropian dhe në Britani të Madhe ishin ekuivalente me 731TWh, që është i njëjti rekord sezonal i vendosur në vitin 2020.

Çmimet evropiane të gazit natyror kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët në 17 muaj, me çmimet standarde të së ardhmes holandeze që ranë nën 50 euro për herë të parë që nga 1 shtatori 2021, pasi kontinenti mësohet me jetën pa energjinë ruse.

Çmimet kanë rënë me më shumë se 80 për qind nga kulmi i tyre në muajin gusht 2022, kur shkurtimet e gazit rus goditën Evropën me një kosto prej rreth 1 trilion eurosh, duke e çuar inflacionin të rritet në nivelet më të larta në dekada, raporton ScanTV.

Kjo vjen pasi Rusia po shet ekuivalentin e 120 milionë eurove valutë të huaj në ditë në një përpjekje për të balancuar llogaritë e saj mes shpenzimeve të larta dhe rënies së të ardhurave nga energjia ndërsa lufton luftën e saj në Ukrainë.

Ministria ruse e Financave është zotuar t’i përmbahet një deficiti buxhetor prej jo më shumë se 2 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) këtë vit edhe pse shpenzimet e saj peshuan më shumë se të ardhurat me gati 25 miliardë dollarë në janar 2023.

Rusia po shet mbi 110 milionë euro valutë të huaj në ditë për të mbuluar deficitin dhe qeveria planifikon të vendosë një taksë “vullnetare” të njëhershme për biznesin e madh.

Çmimet e gazit në Evropë kanë rënë në mënyrë dramatike falë motit relativisht të butë gjatë dimrit dhe përpjekjeve për të reduktuar konsumin dhe për të rritur rezervat.

Publikime te ngjashme