Ukraina publikon pamjet me dron të shkatërrimit të automjeteve të blinduara ruse

0 minutes, 51 seconds Read

Ukraina publikoi disa pamje me dron të enjten e 2 nëntorit që sipas saj, tregon forcat ukrainase duke shkatërruar automjetet e blinduara ruse që avancojnë pranë qytetit Avdiivka, në Rajonin e Donetskut.

Reuters nuk arriti të verifikonte në mënyrë të pavarur vendndodhjen, ose datën e saktë kur është realizuar videoja. Qyteti i shkatërruar i Avdiivkas, afër qytetit ukrainas të Donetskut të kontrolluar nga Rusia, është provë e bombardimeve dhe luftimeve të ashpra gjatë gjithë luftës.

Popullsia e paraluftës, rreth 30 mijë njerëz, është zvogëluar në rreth 1,500, ndërsa civilët largohen nga sulmet me raketa, bombardimet dhe sulmet ajrore, si dhe nga betejat tokësore që janë intensifikuar javët e fundit.

Forcat ruse kanë filluar të rrethojnë qytetin, ashtu siç bënë me qytetin e Bakhmutit, më në veri, në fillim të vitit 2023, por ndërsa Ukraina është zotuar të mbrojë qytetin Avdiivka, shtohet presioni për furnizimin me mjetet e nevojshme.

Publikime te ngjashme