Syla: Brukseli do të provojë t’i nxjerrë zgjedhjet në Veri nga takimi i sotshem

1 minute, 2 seconds Read

Gazetari, Valon Syla, ka folur në Pressing të T7 për takimin e 14 shkurtit në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Ai ka thënë se Brukseli në këtë takim do të mundohet “t’i nxjerrë“ zgjedhjet në komunat veriore në Veri.

Me këtë siç thotë Syla “BE-ja do të iu thotë vendeve anëtare që procesi po ecë”.

“”Zgjedhjet në Veri do ta nxjerrin nesër nga takimi i ardhshëm. Do të thonë i zgjodhëm zgjedhjet, procesi po ecë, do të thonë para vendeve anëtare të BE-së. Por në esencë kjo nënkupton që për Albin Kurtin dhe pjesën shqiptare nacionale që dikush ka mbajtur shpresa që mundet me i organizu zgjedhjet bashkë me serbët në Veri edhe në nivelin nacional që të fitojë një mandat katër vjeçar me këtë çfarë pune”, ka thënë Syla.

Por ai ka përmendur rrezikun nga Franca për çështjen e liberalizimit të vizave me Kosovën.

Sipas tij, sa nëse ndodhë një gjë e tillë atëherë Kosova duhet të nis lobimin e serishëm te shtetet e kjo nënkupton kërkesa të tjera nga shtetet e BE-së.

Publikime te ngjashme