Sulmohet me dron baza ushtarake amerikane, dyshohet se sulmi erdhi nga Irani

0 minutes, 53 seconds Read

Një kontraktor amerikan humbi jetën dhe 5 ushtarë mbetën të plagosur si pasojë e një sulmi me dron në një baza ushtarake që ndodhet në verilindje të vendit.

Pentagoni reagoi menjëherë për këtë ngjarje të rëndë dhe shefi i tij Lloyd Austin e drejtoi gishtin nga forcat elitë të sigurisë iraniane për organizimin e këtij sulmi.

Pas kësaj avionët amerikanë u ngritën në fluturim gjatë natës dhe u kundërpërgjigjën duke bombarduar disa struktura që dyshohet se përdoreshin nga rojet revolucionare islamike të Iranit në Siri.

Në njoftimin për sulmit gjatë natës, Austin tha: “Ky reagim erdhi në përgjigje të sulmit të sotëm, si dhe një seri sulmesh ndaj forcave të koalicionit në Siri nga grupet e lidhura me Rojet Revolucionare. Siç e ka bërë të qartë Presidenti Biden, ne do të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për të mbrojtur popullin tonë dhe do të përgjigjet gjithmonë në një kohë dhe vend që zgjedhim”.

Publikime te ngjashme