Stoltenberg: NATO po diskuton për të vendosur armët bërthamore në gjendje gatishmërie për shkak të kërcënimit rus

4 minutes, 59 seconds Read

NATO flet për vendosjen e një numri më të madh të armëve bërthamore, heqjen e armëve nga magazinimi dhe vendosjen e tyre në gatishmëri për shkak të kërcënimit në rritje nga Rusia dhe Kina, tha sot kreu i aleancës.

Jens Stoltenberg i tha gazetës britanike Telegraph se anëtarët e NATO-s po diskutojnë përdorimin e transparencës për arsenalin e tyre bërthamor si një pengesë.

“Unë nuk do të flas për detajet operacionale se sa koka bërthamore duhet të vihen në veprim dhe cilat do të ruhen, por ne duhet të konsultohemi për këto çështje. Kjo është pikërisht ajo që po bëjmë,” tha ai për gazetën.

“Transparenca ndihmon për të përcjellë një mesazh të drejtpërdrejtë se ne jemi, natyrisht, një aleancë bërthamore,” tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

“Qëllimi i NATO-s, natyrisht, është një botë pa armë bërthamore, por për sa kohë që ekzistojnë armët bërthamore, ne do të mbetemi një aleancë bërthamore, sepse një botë në të cilën Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut kanë armë bërthamore, dhe NATO jo, është një botë më e rrezikshme”, shtoi ai.

Stoltenberg tha javën e kaluar se armët bërthamore janë “garancia përfundimtare e sigurisë” e NATO-s dhe një mjet për të ruajtur paqen.

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar vazhdimisht se Moska mund të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur veten në rrethana ekstreme. Moska akuzon Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj evropianë se po e shtyjnë botën në prag të konfliktit bërthamor duke furnizuar Ukrainën me armë me vlerë miliarda dollarë, të cilat përdoren në sulmet në territorin rus.

NATO, e cila ka marrë një rol më të madh në koordinimin e ndihmës ushtarake për Kievin, rrallë flet publikisht për armët bërthamore, megjithëse SHBA-të dihet se kanë bomba bërthamore të vendosura në disa vende në Evropë.

Rusët simuluan lëshimin e një arme bërthamore taktike

Duhet të kujtojmë se stërvitja ushtarake ruse e vendosjes së armëve bërthamore taktike dhe shkrepjes së tyre, e cila u urdhërua së fundmi nga presidenti rus Vladimir Putin, u krye përgjatë kufirit me Ukrainën dhe përfshinte transferimin e kokave bërthamore false në pikat e magazinimit dhe aeroportet. ku u ngarkuan në bombardues, ajo njoftoi një njësi të posaçme bërthamore të ushtrisë ruse.

Stërvitjet u mbajtën në jug të Rusisë, jo shumë larg kufirit me Ukrainën. Ushtarë nga Rrethi Ushtarak i Leningradit në Rusinë veriperëndimore morën pjesë në të dhe u përdorën raketa-hedhës të lëvizshëm, Forcat Ajrore dhe Marinën, njoftoi Ministria e Mbrojtjes Ruse.

Administrata e 12-të Ushtarake e Rusisë (12 GU MO), e cila ruan, mirëmban, transporton dhe shpërndan arsenalin e madh të armëve bërthamore të Rusisë, tha se stërvitjet do të analizohen për të bërë përmirësime. Administrata Bërthamore “siguroi dërgimin e municioneve bërthamore të trajnimit në depot në terren të pozicioneve të brigadës së raketave dhe në aeroportin operacional të Forcave Ajrore”, tha ajo.

“Përmirësimi i mëtejshëm i trajnimit të forcave bërthamore jostrategjike do të përcaktohet për të siguruar përmbushjen e detyrave në skenarë të ndryshëm të zhvillimit të situatës ushtarako-politike”, thuhet në deklaratë.

Një video e publikuar nga ministria e mbrojtjes tregon ushtarët rusë duke u fokusuar në një objektiv tallës dhe më pas duke numëruar mbrapsht për të nisur. Videoja tregon gjithashtu butonin e nisjes duke u shtypur.

Rusia thotë se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë po e shtyjnë botën në prag të konfliktit bërthamor duke i dhënë Ukrainës armë me vlerë miliarda dollarë, disa prej të cilave po përdoren për të sulmuar objektivat në tokën ruse.

Të gjitha fuqitë e mëdha bërthamore – Rusia, Shtetet e Bashkuara, Kina, Franca dhe Britania – mbajnë stërvitje të rregullta bërthamore, por kjo ishte ndryshe. Sipas Reuters, ata rrallë janë të lidhur në mënyrë eksplicite në publik me një krizë të madhe aktuale – siç bëri Rusia me këtë rast për Ukrainën.

Duke vepruar kështu, Rusia po përpiqet t’i dërgojë një sinjal Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj më të mëdhenj evropianë se lejimi i Ukrainës që të godasë Rusinë me armë gjithnjë e më të avancuara perëndimore është një përshkallëzim që mund të ketë pasoja.

Shtetet e Bashkuara thonë se nuk kanë parë asnjë ndryshim në qëndrimin strategjik të Rusisë, por zyrtarë të lartë të inteligjencës amerikane thonë se duhet t’i marrin seriozisht vërejtjet e Moskës për armët bërthamore.

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë deri tani fuqitë më të mëdha bërthamore në botë, duke zotëruar rreth 88 për qind të armëve bërthamore në botë.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 100 armë bërthamore jostrategjike B61, të vendosura në pesë vende evropiane – Itali, Gjermani, Turqi, Belgjikë dhe Holandë, sipas Buletinit të Shkencëtarëve Atomik. SHBA ka edhe 100 armë të tjera brenda kufijve të saj.

Rusia ka rreth 1558 koka bërthamore jostrategjike, por ekspertët e kontrollit të armëve thonë se është shumë e vështirë të thuhet saktësisht se sa janë për shkak të fshehtësisë së të dhënave.

Putin tha javën e kaluar se shumë nga armët taktike bërthamore të Rusisë kanë 70-75 kiloton fuqi shpërthyese – rreth pesë herë më shumë se bomba bërthamore amerikane e hedhur në Hiroshima më 6 gusht 1945.

Publikime te ngjashme