Si e identifikoi FBI-ja, Jack Teixeiran?

1 minute, 2 seconds Read

Byroja Federale e Hetimeve përdori informacionin e faturimit të platformës së bisedës “Discord” për të identifikuar Jack Teixeiran si të dyshuar në rastin e publikimit të informacioneve sekrete amerikane.

Rrjedhja besohet të ketë filluar në serverët e saj, të cilët janë të njohur me njerëzit që luajnë lojëra online, raporton skynews.

Besohet se Teixeira ka publikuar për vite me radhë të dhëna rreth armëve, video-lojëra dhe ‘meme’ në një kanal privat të quajtur “Thug Shaker Central”, sipas disave që biseduan me të.

Grupi përmbante dy duzina entuziastë të cilët folën për armët e tyre të preferuara, ndanë shaka – disa prej tyre raciste – dhe mbajtën një diskutim të vazhdueshëm mbi luftërat që përfshinte biseda për Ukrainën.

Një anëtar anonim i bisedës i tha më parë Associated Press se “OG [Gangster Origjinal]” i grupit – shpesh i përdorur si stenografi për dikë që është themelues ose me ndikim në një grup – filloi të publikonte dokumente sekrete të SHBA-së.

Ato u printuan fillimisht, përpara se të ktheheshin në imazhe letrash të palosura. Discord ka thënë po bashkëpunon me autoritetet hetimore./Telegrafi

Publikime te ngjashme