TOPSHOT - Protesters brandishing a European Union flag brace as they are sprayed by a water canon during clashes with riot police near the Georgian parliament in Tbilisi on March 7, 2023. - Georgian police used tear gas and water cannon against protesters Tuesday as thousands of demonstrators took to the streets in the capital Tbilisi to oppose a controversial "foreign agents" bill. (Photo by AFP) (Photo by -/AFP via Getty Images)

Shperthejnë protestat e dhunshme në Gjeorgji: Policia përdor gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë protestuesit

1 minute, 0 seconds Read

Të paktën 50 policë mbetën të plagosur dhe 66 persona u vunë në pranga pas protestave të dhunshme të së martës në Tbilis, kryeqytetin e Gjeorgjisë.

Protestuesit u përplasën me policinë dhe arritën të shkatërrojnë barrierat mbrojtëse duke tentuar të futen në godinën e Parlamentit. Qytetarët hodhën bomba molotov dhe gurë në drejtim të forcave të rendit, duke lënë të plagosur 50 efektivë.

Protestat kanë ardhur pas një projektligji të miratuar që cilëson si “agjentë të huaj” të gjithë shoqata dhe organizatat joqeveritare që marrin më shumë se 20% të fondeve nga jashtë shtetit.

Sipas këtyre shoqatave, ky ligj, i ngjashëm me atë rus, shndërron sistemin gjeorgjian në një autoritarizëm, dhe që rrezikon të shuajë çdo zë të lirë, pasi lista e agjentëve të huaj do të duhet të paguajë taksa shumë më të larta.

Gjeorgjia, vend ish-sovjetik, ka përjetuar një konflikt të hapur në 2008 me Rusinë, me forcat e Moskës që pushtuan disa provinca autonome rusofile. Tbilisi zyrtar ka qenë gjithmonë në alarm se një nga objektivat e radhës të fushatës ruse në Ukrainë mund të ishte pikërisht ai vend i Kaukazit.

Publikime te ngjashme