Shefi i mercenarëve të Wagner jep tri lajme të këqija për trupat e tij dhe për Rusinë

1 minute, 58 seconds Read

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit rus të mercenarëve Wagner, thotë se Ukraina po përgatitet për një kundërsulm “të pashmangshëm”.

Në një mesazh audio të postuar në kanalin e tij Telegram, Prigozhin tha se trupat e tij ende nuk po merrnin dërgesat e nevojshme të municioneve nga ministria e mbrojtjes e Rusisë.

Dhe si pasojë, ka shtuar ai, po pësonin pesë herë më shumë viktima, shkruajnë mediat e huaja.

Wagner ka luajtur një rol kyç në udhëheqjen e luftës së Rusisë në rajonin Bakhmut të Ukrainës dhe pretendoi kontrollin “ligjor” të rajonit në fillim të këtij muaji.

Megjithatë, zyrtarët në Kiev thonë se forcat e tij ende mbajnë qytetin lindor, duke i përshkruar luftimet atje si “veçanërisht të nxehta”.

Deklarata e tij vjen në kohën kur Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se luftimet e rënda vazhdojnë në Bakhmut, ku lufta e Rusisë në Ukrainë ka qenë e ndezur prej muajsh.

“Një zhvillim kyç gjatë javës së fundit kanë qenë luftimet në periferi të qytetit, veçanërisht pranë fshatit Khromove, pasi Ukraina kërkon të mbajë kontrollin e rrugës së furnizimit”, tha ministria e mbrojtjes në një postim në Twitter.

Muajin e kaluar, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se rënia e Bakhmut do t’u jepte forcave ruse një “rrugë të hapur” për pjesën tjetër të rajonit të Donjeckut të goditur nga lufta, për të cilin Moska pretendon se është tokë ruse.

Deklarata e shefit të Wagner vjen gjithashtu në kohën kur kreu i inteligjencës ushtarake në Kiev thotë se Rusia ka braktisur përpjekjet për të marrë më shumë territor dhe tani po fokusohet në mbrojtjen e pozicioneve të saj në përgatitje për një kundërofensivë brutale nga Ukraina.

Kyrylo Budanov, kreu i Drejtorisë Kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, ka thënë se forcat e Vladimir Putinit po kanalizonin pothuajse të gjitha operacionet e tyre sulmuese në përpjekjen për të marrë qytetin e kontestuar ashpër të Bakhmutit.

Gjeneralmajori i dekoruar Budanov, 37 vjeç, nuk zbuloi detaje rreth planeve të betejës ukrainase, por premtoi se një kundërsulm i shumëpritur do të ishte një ‘betejë historike në historinë e Ukrainës’./Telegrafi

Publikime te ngjashme