Rusia fajëson Ukrainën, më shumë se 10 depozita të mëdha me produkte nafte u shkatërruan nga shpërthimi në Krime

1 minute, 9 seconds Read

Një zyrtar i inteligjencës ushtarake ukrainase ka thënë se më shumë se 10 rezervuare me produkte nafte me kapacitet prej rreth 40,000 ton u shkatërruan në një shpërthim në portin e pushtuar nga Rusia të Sevastopolit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zyrtari, Andriy Yusov, nuk tregoi nëse Ukraina ishte përgjegjëse për shpërthimin.

Megjithatë, ai e përshkroi shpërthimin si “ndëshkim të Zotit” për një sulm rus në një qytet ukrainas të premten.

Më herët, guvernatori i vendosur nga Moska në Sevastopol tha se zjarri ishte shuar plotësisht dhe se askush nuk ishte lënduar.

Mikhail Razvozhayev, postoi video dhe foto të zjarrit në kanalin e tij Telegram.

Ai nuk tha nëse droni që ai përmendi si shkaktar i zjarrit ishte ukrainas.

Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, një lëvizje që shumica e botës e konsideroi të paligjshme.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se vendi i tij po kërkon të rimarrë gadishullin gjatë pushtimit aktual në shkallë të plotë të Rusisë.

Incidenti vjen një ditë pasi Rusia lëshoi më shumë se 20 raketa dhe dy drone në Ukrainë, duke vrarë të paktën 23 persona.

Pothuajse të gjitha viktimat erdhën kur dy raketa u përplasën në një ndërtesë apartamentesh. Ndër të vdekurit ishin edhe tre fëmijë./Telegrafi

Publikime te ngjashme