Rusia dhe Kina zhvillojnë stërvitje të përbashkët

0 minutes, 48 seconds Read

Rusia dhe Kina kanë nisur stërvitjet e tyre të përbashkëta detare dhe ajrore në Detin e Japonisë, sipas mediave shtetërore kineze.

Të dy vendet po përqendrohen në shoqërimin detar dhe ajror, parandalimin, zmbrapsjen dhe mbrojtjen e ankorimit.

Stërvitjet e përbashkëta do të testojnë aftësinë e ushtrive kineze dhe ruse për të integruar operacione të përbashkëta në ujërat e largëta.

Stërvitja përfshin më shumë se 10 anije dhe mbi 30 avionë, sipas agjencisë kineze të lajmeve Xinhua.

Ministria ruse e mbrojtjes ndau një video që shfaqte anije luftarake që lundronin në zonë.

Kina ka pretenduar se është neutrale në konfliktin në Ukrainë, por stërvitjet ushtarake janë një shenjë e mbështetjes së vazhdueshme të Pekinit për Rusinë.

Vendi ka akuzuar SHBA-në dhe aleatët e saj për provokim të Rusisë dhe ka mbajtur lidhje të forta ekonomike, diplomatike dhe tregtare me Moskën.

Publikime te ngjashme