Ronaldo theu disa rekorde nga ndeshja e fundit ndaj Lihtenshtajnit

1 minute, 53 seconds Read

Cristiano Ronaldo ka thyer një numër të pabesueshëm rekordesh gjatë karrierës së tij të jashtëzakonshme të futbollit, shumë prej të cilave mund të mos mposhten kurrë.

Sulmuesi i njohur shtoi një tjetër rekord në koleksionin e tij të enjten në mbrëmje, gjatë fitores rutinë 4-0 të Portugalisë ndaj Lihtenshtajnit në ndeshjen e tyre hapëse kualifikuese për Euro 2024.

Ronaldo bëri paraqitjen e tij të 197-të për Portugalinë gjatë ndeshjes, gjë që e vendos atë si lojtarin kryesor në futbollin ndërkombëtar për meshkuj.

Më parë, ai rekord kishte qenë i lidhur me Bader Al-Mutawa të Kuvajtit, por ish-sulmuesi i Real Madrid tani mban vetëm rekordin.

38-vjeçari shënoi dy herë në fitore, njëra prej të cilave ishte një gjuajtje e lirë.

Golat e tij e çuan numrin e tij në 120 gola në futbollin ndërkombëtar, gjë që rriti epërsinë e tij si golashënuesi më i mirë në këtë drejtim.

Pavarësisht se ka mbushur së fundmi 38 vjeç, Ronaldo ka dëshmuar se ai patjetër ka ende aftësinë për të garuar në nivelin më të lartë dhe ai do të shpresojë të përsërisë golat e tij kur Portugalia të përballet me Luksemburgun të dielën në mbrëmje.

Përveç kësaj, Ronaldo bëhet lojtari i parë që shënon 100 gola në garat ndërkombëtare (120 në total) me kombëtaren, ndërsa tashmë ka shënuar gol për 20 vite radhazi, nga viti 2004. /Telegrafi/

Publikime te ngjashme