Përçarje mes Wagnerit, Kremlinit dhe Kadyrovit

1 minute, 7 seconds Read

Fraksionet e Kremlinit po “shkatërrojnë shtetin rus” duke u përpjekur të mbjellin mosmarrëveshje midis luftëtarëve çeçenë dhe liderit të Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Një mosmarrëveshje – e cila bëri që politikanët çeçenë të kritikonin aftësitë ushtarake të Prigozhinit – është zgjidhur, por “Kutia e Pandorës tashmë është hapur”, tha shefi i grupit mercenarë rus, Wagner.

Pa përmendur individë, ai tha se nëse do të vazhdonin taktikat e tyre përçarëse do ta “paguajnë me ferrin”.

“Lojërat e rrezikshme janë bërë të zakonshme në kullat e Kremlinit… ato thjesht po shkatërrojnë shtetin rus”, tha Prigozhin.

Ndërsa forcat Wagner janë larguar nga Bakhmuti, pasi kanë pushtuar shumicën e qytetit, ndikimi politik i Prigozhinit është bërë më i prekshëm, njoftoi Instituti amerikan për Studimin e Luftës.

Në të njëjtën kohë, forcat speciale çeçene janë ngarkuar me një ofensivë në Marinka, të cilën udhëheqësi Ramzan Kadyrov mund të përpiqet ta përdorë për të ngritur profilin e tij në një mënyrë të ngjashme me shefin e Wagnerit.

Prigozhin tha sot se Wagner do ta fitonte një betejë të drejtpërdrejtë me këto forca çeçene, të njohura si Akhmat, por do të kishte gjakderdhje serioze./Telegrafi

Publikime te ngjashme