Pas prezantimit, luftanija më e madhe e Turqisë lundroi përmes Bosforit ndërsa u nis për në Detin e Zi

1 minute, 42 seconds Read

Luftanija më e madhe e Turqisë ka lundruar përmes Bosforit të dielën ndërsa u nis për në Detin e Zi.

Sipas mediave turke, përcjell Telegrafi, TCG Anadolu bëri një përshëndetje me 21 armë në nder të presidentit Recep Tayip Erdogan ndërsa qytetarët përgjatë bregdetit të Stambollit ndoqën nga afër kalimin e saj.

Anija e parë sulmuese amfibe e Turqisë u nis nga porti i Sarayburnu, ku anija u prezantua për publikun dhe lundroi pranë Pallatit Dolmabahçe.

Në bregun e pallatit, Erdogan dhe zonja e parë Emine Erdogan u shoqëruan nga fëmijë nga provincat jugore të goditura nga tërmeti i Turqisë.

Duke iu drejtuar ekuipazhit të anijes, Erdogan tha se ata janë të etur për të ndërtuar një anije edhe më të madhe në periudhën e ardhshme.

“TCG Anadolu ka qenë ëndrra më e madhe”, theksoi ai. “Por tani dua që ne të realizojmë hapin tjetër sa më shpejt të jetë e mundur”.

“Si një hap i ri për ta realizuar këtë, unë i kam diskutuar këto çështje me spanjollët dhe britanikët. Si rezultat i këtyre negociatave kemi marrë përgjigje shumë pozitive nga të dyja palët”, theksoi presidenti.

Ministri i Mbrojtjes, Hulusi Akar dhe komandantët e lartë ushtarakë turq ishin në bordin e anijes, të shoqëruar nga helikopterë të Forcave Ajrore Turke teksa ajo kalonte përmes ngushticës.

Anija forcon aftësitë detare të Turqisë dhe e bën vendin një nga vendet e pakta globalisht me një aeroplanmbajtëse të ndërtuar në vend.

TCG Anadolu është një anije sulmi amfibe, 231 metra e gjatë dhe 32 metra e gjerë.

Ka një shpejtësi maksimale prej rreth 40 kilometra në orë, një rreze prej 9,000 milje detare dhe mund të operojë në det për 50 ditë./Telegrafi

Publikime te ngjashme