Oligarku rus thotë se Ukraina fundosi Moskvën tonë, hodhën në erë urën – goditën Kremlinin!

1 minute, 30 seconds Read

Oligarku rus Andrey Kovalev ka publikuar një video në të cilën pranon se ka probleme në “operacionin special” të ushtrisë ruse në Ukrainë.

Kovalev, kryetar i Këshillit të Sipërmarrësve të Moskës dhe themelues i Lëvizjes “Gjithë-Rusia” të Sipërmarrësve, përmendi dështimet e shumta ushtarake që Rusia ka pësuar gjatë vitit të kaluar dhe më pas u ankua për dobësimin e ekonomisë së vendit të tij, transmeton Telegrafi.

“Kur filloi operacioni special ushtarak, unë isha i sigurt, si shumë të tjerë, se ushtria jonë e guximshme, ushtria e dytë më e madhe në botë, do të merrte Kievin brenda një jave dhe do të ndërtonte një të ardhme të ndritur së bashku me popullin vëlla ukrainas”, tha ai.

“Cili ishte rezultati? Ne u tërhoqëm me humbje të mëdha. Ukrainasit fundosën luftanijen Moskva. Ata hodhën në erë urën e Krimesë, goditën objektet ushtarake thellë brenda territoreve tona. Bombardojnë zonën e Kursk, Belgorod dhe Bryansk pa pushim, shpërthejnë dy trena në ditë”, vazhdoi ai.

“Sulme terroriste. Ata hodhën në erë Vladlen Tatarski, Dasha Dugin, tani Zahar Prilepin. Kush është i radhës?! Gjithçka është në territorin tonë! Ata goditën vendin e shenjtë – Kremlinin. Ekonomia po shembet, shitjet e makinave, apartamenteve, rrobave po shemben. “Qendrat dhe restorantet! Sipërmarrësit po largohen nga vendi”, tha ai.

“Ky nuk është një operacion special ushtarak, kjo është një luftë e tmerrshme”, tha ai.

Kovalev më pas i kërkoi presidentit rus Vladimir Putin të kujdeset për individët përgjegjës për dështimet e Rusisë. Ai la të kuptohet se organizata e tij e drejtuesve të biznesit, mund të korrigjojë situatën. /Telegrafi/

https://twitter.com/NatalkaKyiv/status/1655331444447649793

Publikime te ngjashme