Lëshimi i raketës nga Koreja e Veriut vë në alarm Japoninë

0 minutes, 42 seconds Read

Një lëshim i raketës nga Koreja e Veriut shkaktoi konfuzion në Japoninë veriore, pasi u dha një urdhër evakuimi dhe më pas u tërhoq brenda 30 minutave.

Sirenat u ndezën nëpër Hokkaido dhe banorëve iu tha të “evakuoheshin menjëherë” të enjten në mëngjes, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Tensionet janë rritur në rajon, pasi Koreja e Veriut ka lëshuar tashmë 27 raketa këtë vit.

Raketa besohet të jetë me rreze të mesme ose të gjatë, por detajet se çfarë arme u testua mëngjesin e së enjtes nuk janë bërë ende publike.

Japonia, Koreja e Jugut dhe SHBA e kanë dënuar testin e fundit.

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida tha se qeveria e tij do të mbajë një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare për nisjen

Publikime te ngjashme