Ky njeri nga burgu mund t’i shkaktojë një disfatë të madhe Erdoganit

5 minutes, 9 seconds Read

Njeriu që do të ndikojë shumë në zgjedhjet historike të Turqisë muajin e ardhshëm – në të cilat presidenti Recep Tayyip Erdogan po kërkon të konsolidojë sundimin e tij 20-vjeçar – po bën fushatë nga një qeli burgu dhe beson se ai do të vendos për fituesin e zgjedhjeve. Ai quhet Selahatin Demirtaş dhe është ai që kontrollon votat që mund të sjellë fitoren përfundimtare.

Demirtaş është një ish-kandidat presidencial dhe lider i partisë, i cili qëndron pas hekurave për të shtatën vit me akuza për terrorizëm. Megjithatë, ai ka ende një ndikim të madh në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të 14 majit, kryesisht për shkak të votave të miliona kurdëve, të cilët përfaqësojnë rreth një të pestën e 85 milionë banorëve të anëtarit të NATO-s.

Këto vota kurde tani ka të ngjarë të jenë vendimtare dhe Demirtaş vlerëson se partia e tij, Partia Demokratike Popullore pro-kurde (HDP), ka shanset më të mira për të fituar shumicën e atyre votave, raporton Politiko.

“Në këto zgjedhje kritike ku edhe gjysma e përqindjes është vendimtare, votuesit kurdë do të kenë shumë ndikim në përcaktimin e rezultatit”, tha ai për Politico në një intervistë që dha përmes një avokati, megjithëse u ankua se “është shumë e vështirë të ndjekësh situatën dhe merr pjesë në politikë.” nga një burg i sigurisë së lart.”

“Unë besoj se Erdogan do të humbasë në raundin e parë të zgjedhjeve me një diferencë të madhe,” shtoi 50-vjeçari, i cili përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor.

Zgjedhjet në Turqi po kthehen në një nga përballjet politike më të ndjekura këtë vit, me implikime të mëdha strategjike për Evropën dhe Lindjen e Mesme. Shumë e shohin votimin si një moment kyç që demokracia të shkëputet nga sundimi gjithnjë e më i centralizuar i Erdoganit, por vetë presidenti populist do të jetë i vështirë për t’u mposhtur, pasi ai është një veteran me mbështetje të thellë që mund të tërheqë burimet e plota të shtetit dhe mediat.

Në një përpjekje për të thyer kontrollin e Erdoganit, gjashtë parti opozitare u mblodhën pas Kemal Kilicdaroglu si një kandidat i unifikuar presidencial. HDP e Demirtaşit nuk i është bashkuar zyrtarisht kësaj aleance, por mbështet kauzën e Kilicdaroglu duke mos kandiduar kandidatin e saj presidencial.

Edhe pse Erdogani është sigurisht më i prekshëm këtë vit se kurrë ndaj inflacionit dhe zhgënjimit të shtuar nga keqmenaxhimi, rezultati i zgjedhjeve duket ende i pasigurt.

Një forcë e fuqishme në politikë

Demirtas së pari fitoi vëmendjen ndërkombëtare pothuajse dhjetë vjet më parë. Shkrimtari, një autor i vlerësuar me çmime të pesë librave dhe një avokat i të drejtave të njeriut, bëri një paraqitje të fortë në garën presidenciale të vitit 2014, kur ai shkoi përtej bazës së tij kurde për të fituar gati 10 për qind të votave totale, dhe në zgjedhjet e 2015 ai i siguroi partisë së tyre 80 vende në parlament.

Vetë Demirtaş thekson se zhgënjimi kurd me partinë në pushtet është rritur vetëm që nga përparimet fillestare politike.

“Vitet e fundit, për shkak të politikave autoritare të Erdoganit , kurdët janë bërë objektiva së bashku me të gjitha grupet opozitare. Dymbëdhjetë deputetë të zgjedhur kurdë, 102 kryetarë bashkie dhe mijëra zyrtarë dhe simpatizues partiakë janë në paraburgim. “Erdogan është kthyer në politikë ekstreme nacionaliste që tregon hapur armiqësi ndaj kurdëve dhe ka humbur mbështetjen e konsiderueshme kurde”, tha ai.

Selahattin Demirtaş në burg: Si kandidati kryesor i HDP-së pro-kurde, ai po sfidon Presidentin Erdogan në zgjedhjet e 14 majit. (Foto: AP)

Erdogan hodhi poshtë vendimin e vitit 2020, duke këmbëngulur se “GJEDNJ nuk mund të vendosë për gjykatat turke”.

Organizatat ndërkombëtare kanë dënuar prej kohësh dënimet e dhëna ndaj Demirtasit dhe partisë së tij si një shenjë e autoritarizmit në rritje të Erdoganit.

Megjithatë, Demirtaş transmeton mesazhet e tij përmes një avokati çdo ditë dhe ekipi i tij e ndihmon atë të mbajë një prani të fortë në mediat sociale.

Faktori kurd

Seren Selvin Korkmaz, bashkëthemelues dhe drejtor ekzekutiv i Institutit IstanbulPol, një institut me qendër në Stamboll, theksoi rëndësinë e Demirtasit për zgjedhjet e ardhshme.

“Votuesit kurdë janë krijuesit në këto zgjedhje presidenciale,” tha ajo, duke vënë në dukje se ata luajtën një rol vendimtar në mposhtjen e AKP-së në pushtet të Erdoganit në zgjedhjet lokale në 2019.

Foto: Adem ALTAN / AFP / Profimedia

Menjëherë pas një përpjekjeje të dështuar për grusht shteti në vitin 2016, Erdogan shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe e çoi vendin në atë që shumë vëzhgues thonë se është një drejtim më nacionalist dhe autoritar.

Kjo është arsyeja pse politikanët e opozitës janë të shqetësuar nëse vota do të jetë e lirë dhe e drejtë.

Demirtaş tha se ishte i shqetësuar për integritetin e zgjedhjeve në të cilat presidenti u akuzua se përdori të gjithë fuqinë dhe burimet financiare të shtetit për të fituar një avantazh.

I pyetur nëse Erdogan është gati të largohet nëse humbet ose nëse do të përpiqet të kundërshtojë rezultatin, Demirtas tha: “Unë besoj se Erdogan do të pranojë rezultatet e zgjedhjeve dhe do të tregojë respekt për rezultatin.” Është e pamundur të imagjinohet ndryshe”.

Publikime te ngjashme