Ish-ambasadori në Moskë përmend Kosovën: Ajo që po bën Rusia në Ballkan është shumë e rrezikshme

5 minutes, 0 seconds Read

Ish-ambasadori i Republikës së Kroacisë në Rusi, Bozho Kovaçeviq, ka folur drejtpërdrejt në N1 për situatën aktuale në Ukrainë, por edhe për përfitimet që ka SHBA-ja nga kjo luftë.

Duke komentuar tërheqjen e ushtarëve ukrainas nga Bahmuti, që konsiderohet si pikë e rëndësishme strategjike, Kovaçeviq tha se ishte e pritshme.

“Ka kohë që raportet flasin për një ofensivë të fortë ruse dhe mendoj se në këtë luftë do të ndodhë edhe shumë herë që njëra palë të përparojë dhe tjetra të tërhiqet. Këtu, më shumë për arsye propagandistike, ishte e rëndësishme që Putini të arrinte të paktën një sukses”, tha Kovaçeviq, duke theksuar se ky është sigurisht një lajm i pafavorshëm për Ukrainën, transmeton Ballkani.info.

“Ky është një lajm që përshtatet me parashikimet se konflikti do të zgjasë shumë. Kjo do të thotë vuajtje e mëtejshme për ukrainasit”, shton Kovaçeviq.

Për sulmin e supozuar ndaj Rusisë

I pyetur për një koment mbi krizën e djeshme të pengjeve në Rusi, për të cilën Rusia pretendoi se ishte një sulm nga ukrainasit, Kovaçeviq thotë se nuk e di se cila është e vërteta, por ai parashtroi disa interpretime të mundshme.

“Është një luftë. Rusia pushtoi Ukrainën. Ukraina mbrohet aq mirë sa mundet, ndaj mund të kuptohej se edhe ajo është pjesë e mbrojtjes. Por duhet të shohim edhe një të ardhme tjetër. Putin ka nevojë për mbështetjen e publikut rus. Ai hoqi dorë nga oligarkët, të cilët gjithsesi janë të papëlqyer, për të mos fituar mbështetje shtesë nga qytetarët”, tha ai.

“Mënyra më e thjeshtë për të marrë mbështetje është të tregosh se vendi yt është i kërcënuar drejtpërdrejt. Ato katër zona që Rusia aneksoi dhe që Putini i konsideron pjesë e territorit rus, publiku rus nuk i sheh si pjesë të territorit të tyre dhe ndoshta do të jetë më i ndjeshëm ndaj incidenteve në territorin e Federatës Ruse”, tha Kovaçeviq.

Në kuadër të takimit të sotëm mes kancelarit gjerman Sholz dhe presidentit amerikan Biden, ai komentoi edhe flirtin e mëhershëm të Gjermanisë me Rusinë.

“Ishte varësi reciproke. Konkurrueshmëria e ekonomisë gjermane varej nga burimet e lira të energjisë ruse, dhe buxheti rus nga të ardhurat nga shitja e burimeve të energjisë në Gjermani. Asnjë president amerikan nuk ka arritur të bindë gjermanët të heqin dorë nga blerja e produkteve ruse të energjisë. Putini e bëri këtë duke sulmuar Ukrainën”, tha Kovaçeviq, duke shtuar se është në interesin strategjik të Amerikës që Evropa të mos blejë produkte ruse të energjisë.

Rusia ndihmoi SHBA-në

Ai thotë se asgjë nuk është përjashtuar, madje as mundësia që Serbia të dërgojë realisht armë në Ukrainë, për çka Rusia kërkon sqarime.

“Lufta është një mundësi për gjuetarët në errësirë. Ashtu siç jemi dëshmitarë të pjesëmarrjes së mercenarëve nga të dyja palët, ndoshta edhe tregtarët e armëve po e shfrytëzojnë këtë mundësi. Meqë kërkesa është më e lartë, edhe çmimet janë më të larta”, tha Kovaçeviq.

Ai thekson se Kina është rivali numër 1 i Amerikës, por se Rusia me vendimin e saj të papërgjegjshëm për të sulmuar Ukrainën e ndihmoi Amerikën të zgjidhte problemet në Evropë.

“Kjo ndihmoi në vendosjen e dominimit të saj strategjik në Evropë, për ta bërë atë të varur nga vetja në aspektin e sigurisë dhe energjisë. Duke ruajtur tensionet në Ukrainë, Amerika rrit kohezionin e aleancës së NATO-s. Shqetësimi kryesor i Amerikës është Kina dhe kjo luftë në Ukrainë po përdoret nga SHBA për të mobilizuar vendet në mbarë botën në anën e saj”, tha Kovaçeviq.

Megjithatë, Kovaçeviq thotë se SHBA-të nuk ia dolën plotësisht planit dhe këtë e mbështet me shembullin e Indisë, e cila nuk vendosi sanksione ndaj Rusisë.

Përhapja e krizës

“Ballkani është një pikë e dobët në Evropë, ne e dimë se Rusia prej vitesh ka përdorur problemet e pazgjidhura të Serbisë dhe Kosovës dhe problemet e pazgjidhura në Bosnje dhe Hercegovinë për të parandaluar integrimin e mëtejshëm evropian të atyre zonave”, tha Kovaçeviq dhe vazhdoi:

“Rusia jo vetëm që mbështet por edhe inkurajon Serbinë që të mos e pranojë marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Ata shpresojnë se nëse situata në fushat e betejës në Ukrainë rezulton të jetë jashtëzakonisht e keqe për ta, ata mund të provokojnë një tjetër konflikt për të cilin të tjerët do të shqetësohen.

Rusia po instrumentalizon problemet e pazgjidhura dhe kjo është e rrezikshme për të gjithë rajonin. Është një shenjë e mirë që SHBA-ja dhe BE-ja më në fund kanë koordinuar përpjekjet e tyre, megjithëse do të kishte qenë shumë më mirë nëse do ta kishin bërë këtë 10 vjet më parë.

Lidhur me frikën e Polonisë dhe Moldavisë se mund të sulmohen më pas, Kovaçeviq tha se mendon se anëtarët e NATO-s tani për tani janë të sigurt.

“Por për sa i përket Moldavisë, po, forcat ushtarake ruse janë të vendosura në një pjesë të territorit të tyre, por ato janë forca në kapacitetin e forcave të Kombeve të Bashkuara. Ata janë ushtarë të armatosur lehtë. Rusia ka deklaruar se nëse Moldavia vendos të riintegrojë këto territore, do të veprojë sikur territori rus të ishte pushtuar. Kjo na kujton rastin e Gjeorgjisë”, ka thënë Kovaçeviq. /Ballkani.info

Publikime te ngjashme