Grupi Wagner vetëm katër orë larg Moskës

0 minutes, 38 seconds Read

Guvernatori i rajonit të Lipetsk-ut, Igor Artamonov, ka konfirmuar se grupi Wagner po lëviz “pajisje” në rajon.

Rajoni gjendet më pak se 400 kilometra nga kryeqyteti i rajonit në Moskë, transmeton Telegrafi.

Siç u raportua më parë, një video e medieve sociale – të cilën BBC e verifikoi – tregoi një kolonë të Wagner me automjete që udhëtonte në rajonin e Lipetsk-ut, që ndodhet midis qytetit të Voronezh dhe Moskës.

“Agjencitë e zbatimit të ligjit dhe autoritetet… po marrin të gjitha masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e popullatës. Situata është nën kontroll”, tha Artamonov.

Artamonov gjithashtu u kujtoi banorëve se “ata këshillohen fuqimisht të mos largohen nga shtëpitë e tyre dhe të shmangin udhëtimet me çdo mjet”.

Publikime te ngjashme