Beograd, 25.3.2023. - Predesenik Stranke slobode i pravde Dargan Djilas se obraca novinirima posle sednice Glavnog odbora te stranke. (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIC)

Gjilas thotë se Vuçiq është njeriu më i pasur në Serbi, por ai është peng i Radoiçiqit!

2 minutes, 51 seconds Read

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se klani i Zemunit është krijuar në kohën e Dragan Gjilasit dhe Miroslav Aleksiqit, duke komentuar akuzat se klani i Veljko Belivukut është krijuar në kohën e sundimit të tij.

Gjilas i përgjigjet Vuçiqit duke thënë se presidenti i Serbisë po mban peng Milan Radoiçiqin pasi ka frikë se çfarë mund të thotë ky i fundit.

Në përgjigje të akuzave se ai ishte përgjegjës për krijimin e klanit të Zemunit, Gjilas në një intervistë për Nova.rs theksoi se grupi i lartpërmendur kriminal pushoi së ekzistuari në vitin 2003 dhe se ai hyri në politikë në vitin 2005.

Më pas ai iu referua deklaratës së Vuçiqit se është më i pasur se Milan Radoiçiq.

“Aleksandar Vuçiq është sot njeriu më i pasur në Serbi dhe bashkëpunëtorët e tij të afërt janë më të pasur se njerëzit që merren me biznese serioze gjithë jetën. A mendon vërtet Aleksandar Vuçiq se dikush i zgjuar beson se ai dhe familja e tij jetojnë me një pagë prej 150 mijë dinarësh”, pyeti Gjilas.

Më pas ai iu referua marrëdhënies së tij me Milan Radoiçiqin.

“Pavarësisht gjithçkaje që ka, duke përfshirë pushtetin e pakufizuar, ai është peng i Milan Radoiçiqit, sepse ka frikë nga ajo që mund të thotë. Ai caktoi Radoiçiqin, një njeri i gjykuar për rrëmbim dhe zhvatje të parave, për të mbrojtur serbët në Kosovë me Zvonko Veselinoviq. 10 vjet më parë Radoiçiq nuk kishte pothuajse asgjë – sot ai është ndër njerëzit më të pasur në Serbi. E njëjta gjë vlen për të gjithë Kokez, Malis, Nikolla Petroviq, Stefanoviq, Papiq e qindra të tjerë. Kur Vuçiq erdhi në pushtet në vitin 2012, ata nuk kishin asgjë. Më të suksesshmit prej tyre kishin një kafene apo kioskë me hamburger… Sot kanë dhjetëra e qindra milionë euro”, thotë Gjilas.

Ai thotë se për të “mund të shpikin gjithmonë çfarë të duan, si rrëfimi për Mauritaninë për të cilin foli i pari Vuçiq”.

“Pastaj të gjithë të tjerët vazhduan pas tij. Kur Rrjeti Hulumtues Ndërkombëtar i Gazetarëve zbuloi se të gjitha gazetat që ata tundnin ishin falsifikime dhe kur mediat botërore publikuan emrin e njeriut që i bëri ato falsifikime në emër të Vuçiqit dhe ekipit të tij, të gjithë heshtën. Ndryshe nga ata që fitonin pasuri përmes aktiviteteve të ndryshme kriminale dhe marrëdhënieve me shtetin, unë ndërtova një kompani që punonte në tregun e 10 vendeve evropiane dhe nxirrte deri në 80 milionë euro të ardhura vjetore. I kam paguar taksë vendit tim për çdo euro. Për njëmbëdhjetë vjet më sulmojnë se jam hajdut. Pra pse nuk është arrestuar deri më tani një hajn i tillë”, thotë Gjilas.

Ai thotë se në Serbi nuk ka përparim derisa njerëzit të fillojnë të zgjedhin ata që janë të suksesshëm, “që kanë dëshmuar se dinë të punojnë, se ia dalin në vend të demagogëve, hajdutëve, injorantëve që nuk kanë bërë asgjë në jetë, përveç çfarë janë ata po akuzojnë të tjerët”.

“Vendi ynë është si ata që drejtojnë vendin”, shton Gjilas. /Ballkani.info

Publikime te ngjashme