Gjermania thotë se zgjerimi i BE-së është “imperativ gjeopolitik” për sigurinë

0 minutes, 55 seconds Read

Zgjerimi i Bashkimit Evropian është bërë një “imperativ gjeopolitik” për sigurinë, tha të mërkurën zëvendësministrja e Jashtme e Gjermanisë.

Në një fjalim në Konferencën e Sigurisë së Berlinit, Katja Keul tha se BE-ja duhet të përshpejtojë procesin e zgjerimit për të garantuar sigurinë dhe stabilitetin në rajon.

“Ne jemi të bindur se kohezioni evropian dhe stabiliteti i fqinjësisë evropiane mbeten vendimtare për sigurinë kolektive evropiane dhe transatlantike”, tha ajo, shkruan AA, transmeton Klankosova.

Keul vuri në dukje se pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, çështjet e sigurisë evropiane, zgjerimit dhe reformimit të institucioneve të bllokut janë bërë të lidhura fort me njëra-tjetrën.

“Ne duhet të sigurojmë që një BE prej 30 shtetesh anëtare të mbetet e aftë për të marrë vendime dhe veprime në mënyrë efikase në një mjedis gjeopolitik në ndryshim”, tha ajo.

Aktualisht, tetë vende kandidate, duke përfshirë Shqipërinë, Turqinë dhe Ukrainën, po përpiqen të bëhen anëtarë të bllokut prej 27 anëtarësh. Gjeorgjia dhe Kosova janë kandidate potenciale.

Publikime te ngjashme