Gazetarja e njohur serbe thotë se Vuçiq po punon kundër serbëve të Kosovës dhe se pavarësia është realitet

5 minutes, 27 seconds Read

Me siguri ju kujtohet batuta për Lalin, të cilit i kërkuan të paguante sauna, parukieri, masazh… në pushime dhe një sërë shërbimesh të tjera që ai nuk i ka përdorur.

Kur ai u rebelua dhe refuzoi të paguante, përgjigja ishte: “Mundët, pse nuk e bëtë!” Aleksandar Vuçiq dhe zëvendësi i tij, përgjegjës për Kosovës, Petar Petkoviq, u bënë thirrje serbëve që të bojkotojnë zgjedhjet në katër komunat veriore ku ata janë shumica e popullsisë.

Është vazhdimësi e së njëjtës politikë të gabuar që ata kanë ndjekur prej vitesh. Dhe çfarë i ofron Vuçiq popullatës serbe, në vend të integrimit, pavarësisht nëse e njohin apo jo, shtetin e pavarur të Kosovës?

Asgjë! Veç buxhetit të Serbisë që normalisht e hedh si të dojë!

Gjithçka që është bërë që nga fillimi i mbretërimit të Aleksandër Vuçiqit e deri më tani ishte shumë e gabuar. Natyrisht, as ai i mëparshmi nuk pati sukses, sidomos në kohën e Millosheviqit, kur zyrtarisht u nënshkrua kapitullimi dhe kur popullsia serbe, ushtria, policia… çdo gjë u zhvendos nga ish-krahina serbe, shkruan Danas.

Duhet kujtuar se lideri aktual i Serbisë ishte edhe atëherë në pushtet. Po ashtu edhe partneri i tij i koalicionit Ivica Daçiq.

Çfarë mund të pritej prej tyre përveç vazhdimit të politikës humbëse të Millosheviqit.

Ata mashtruan (dhe e bëjnë akoma) qytetarët e Serbisë, serbët e Kosovës, elitën politike ndërkombëtare, me premtime se do ta zgjidhin problemin e Kosovës. Ata hodhën parulla: “nuk heqim dorë nga Kosova!”, 5:0, “Kosova është Serbi!… dhe kështu “ndezën” dhe nxitën njerëzit e painformuar se do t’ia kthejnë Kosovën, Serbisë. Ata jashtë kufijve u premtuan një zgjidhje krejt tjetër, e cila hap pas hapi po realizohet me sukses.

Nga “Nuk e jap Kosovën”, “Nuk kam nënshkruar asgjë”… dalëngadalë u dorëzua një segment i shtetësisë serbe. Të gjitha premtimet ishin të përkohshme, ishte e rëndësishme të shtyhej kriza, mirë, do të shohim…

Me pëlqimin e Beogradit, serbët e Kosovës dolën në zgjedhje, hynë në kuvend, në qeveri, në gjyqësi… në polici… Ata dhanë betimin për kushtetutën e Kosovës… Dhe pastaj u ngec me targa e veturave të anëtarëve të Listës Serbe.

Kjo lidhje duket se ka qenë më e rëndësishmja për degën e Vuçiqit. Kjo pasoi me barrikada, tërheqje nga institucionet, dalje dhe zhveshje teatrale nga Policia e Kosovës…

“Nuk kam asnjë iluzion apo pritshmëri nga autoritetet e Kosovës”, shkruan Sena Todoroviq.

Përkundrazi, pres që të dy palët të vazhdojnë të debatojnë dhe “dy dhi në trung” të vazhdojnë të luftojnë, derisa të dy të bien në përrua. Por “babai i kombit”, komandanti i përgjithshëm etj nuk mund të bëjë politikë impulsive siç i shkon në mendje, apo si ka humor. Ose ndoshta në varësi të sasisë së verës që ka konsumuar në një ditë të caktuar…

Presidenti mund dhe duhet të bëjë politikë në përputhje me interesat e vendit që drejton dhe Kushtetutës për të cilën është betuar. Nuk duhet të ketë asnjë “ekskursion” jashtë këtyre kufijve! Epo, në përputhje me këtë, duhet të ketë premtime dhe hapa!

Përveç Listës Serbe, autoritetet serbe duket se janë më pak të shqetësuar për qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë. Jozyrtarisht, por në mënyrë të besueshme, ka informacione se shuma e madhe e parave që ndahen nga buxheti i Serbisë për financimin e serbëve në Kosovë, kryesisht shpenzohen dhe mbahen në veri dhe me to disponon dega e Vuçiqit në Mitrovicën e Veriut. Po, praktikisht, të tjerët nuk kanë shumë përdorim për paratë tona.

Pra, për statusin e serbëve në Kosovë nuk ka rëndësi nëse do të votojnë në katër komunat në veri. Ata do të njihen. Dhe premtimet e Vuçiqit se nuk do t’i lërë “në baltë” ndoshta do të përdoren sërish për të pasuruar një numër më të vogël individësh besnikë politikisht.

Zgjatja e agonisë në të cilën jetojnë prej 24 vitesh duket se është qëllimi i vetëm. Është e rëndësishme që problemi të shtyhet.

Dhe gjithçka mund të zgjidhej. Se breza të tërë nuk jetojnë në frikë dhe pasiguri për dekada.

Mosnjohja e realitetit se në territorin e Kosovës, përveç serbëve, jetojnë edhe njerëz të tjerë, kryesisht shqiptarë, është një fakt që nuk mund të hidhet poshtë me një histori boshe.

Dhe, si në një martesë të keqe, askush nuk mund të detyrojë askënd në një bashkim, nëse pala tjetër nuk e dëshiron.

Vuçiq, i cili mohon shtetin e Kosovës, në çdo fjalim flet vetëm për territorin dhe “popullin tonë”! Dhe shqiptarët dhe të tjerët – përveç serbëve – nuk janë tanët? Dhe, ç’është më e keqja, ai me mjeshtëri arrin t’i bindë qytetarët e Serbisë se kjo është mbrojtja e territorit serb! dhe shtetësinë serbe!

Është koha për ndërgjegjësim! Sa më shpejt të pranohet realiteti, që duam apo s’duam, është se Kosova nuk i përket më Serbisë, agonia e POPUJVE TË RREZIKUAR do të zgjidhet më shpejt.

Ejani në vete o njerëz! Është më mirë të jetosh si fqinjë të mirë, sesa të kesh frikë vazhdimisht nga konfrontimet ndëretnike si pasojë e urrejtjes reciproke.

Dhe një gjë tjetër: të përcaktohet, në të dyja anët e barrikadave politike, kush janë kriminelë dhe kush janë të pafajshëm. Dhe se këta janë të parët që do të dalin para drejtësisë! Që pjesa më e madhe, e pafajshme e popullsisë, pa dallim kombësie, të mund të jetonte dhe të merrte frymë lirisht!

Nuk është punë as e vogël dhe as e lehtë. Por sa më shpejt të fillojmë, aq më shpejt do të arrijmë një zgjidhje, shkruan në fund të tekstit autorial Sena Todorviq, gazetar e njohur në Serbi dhe themelues e Asociacionit të gazetarëve në Serbi.

Publikime te ngjashme