Dy termocentrale ruse shpërthejnë dhe përfshihen nga zjarri pas ‘sulmeve të dronëve ukrainas’ pranë kufirit ndërsa Kievi bën planet për kundërsulm

1 minute, 11 seconds Read

Dy stacione kyçe të furnizimit me energji elektrike në Rusi janë shkatërruar mes një sulmi të dyshuar me dron ukrainas.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet e publikuara tregojnë se si bombardimi i termocentraleve kishte krijuar një zjarr të madh, i cili u ngjit lart në qiellin e natës.

Shkatërrimi i vendeve në Igumenka dhe Dragunskoe – një çift fshatrash disa milje larg qytetit Belgorod – la mijëra pa energji elektrike në të gjithë rajonin Belgorod të Rusisë që kufizohet me Ukrainën lindore, sipas medias Baza e cila ka lidhje të ngushta me zbatimin e ligjit.

Dhe guvernatori rajonal i Belgorod konfirmoi sulmin mbrëmë vonë në një postim në Telegram.

“Në Belgorod dhe rajonin e Belgorodit, dy zjarre u regjistruan në objektet civile”, tha ai, duke shtuar se nuk kishte viktima.

Sulmet e dyshuara erdhën pasi Ukraina thuhet se po përgatit një kundërofensivë për të kthyer territorin e pushtuar nga forcat ruse.

Ukraina ka ndërtuar forcat e saj gjatë dimrit për një kundërofensivë të supozuar pranverore, megjithëse nuk dihet saktësisht se kur dhe ku ka të ngjarë të ndodhin sulmet.

Kryeministri Denys Shmyhal pretendoi javën e kaluar se kundërofensiva do të fillonte në ‘të ardhmen e afërt’, ndërsa presidenti Volodymyr Zelensky deklaroi në një fjalim televiziv këtë fundjavë se po bëheshin përgatitjet përfundimtare./Telegrafi

Publikime te ngjashme