Dokumentet e rrjedhura të Pentagonit, rrezik për sigurinë kombëtare të SHBA-së

3 minutes, 10 seconds Read

Një rrjedhje e dokumenteve të klasifikuara të Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së është një rrezik “shumë serioz” për sigurinë kombëtare, ka thënë Pentagoni.

Dokumentet duket se përfshijnë informacione të ndjeshme në lidhje me luftën në Ukrainë, si dhe për Kinën dhe aleatët e SHBA-së, raporton BBC.

Zyrtarët thonë se dosjet janë në një format të ngjashëm me dokumentet e lëshuara për drejtuesit e lartë, transmeton Klankosova.tv.

Një hetim është hapur për të përcaktuar burimin e rrjedhjes.

Dokumentet – disa prej të cilave zyrtarët besojnë se janë ndryshuar – u shfaqën fillimisht në platformat online si Twitter, 4chan dhe Telegram, si dhe në një server Discord për lojën video “Minecraft”.

Përveç informacionit shumë të detajuar në lidhje me luftën në Ukrainë, disa nga dokumentet e zbuluara thuhet se hedhin dritë mbi materialet e ndjeshme informuese në lidhje me aleatët e SHBA.

Dokumentet e tjera thuhet se fokusohen në çështjet e mbrojtjes dhe sigurisë në Lindjen e Mesme, si dhe në rajonin Indo-Paqësor.

Duke folur me gazetarët të hënën, një zyrtar i lartë i Pentagonit tha se dokumentet ishin “një rrezik shumë serioz për sigurinë kombëtare dhe kanë potencial për të përhapur dezinformata”.

“Ne jemi ende duke hetuar se si ndodhi kjo, si dhe shtrirjen e çështjes”, tha Chris Meagher, ndihmësi i sekretarit të mbrojtjes për çështjet publike.

Meagher nuk pranoi të përgjigjet kur u pyet nëse Pentagoni beson se dokumentet janë të vërteta, megjithëse ai tha se disa “duket se janë ndryshuar”.

Departamenti i Drejtësisë tani po heton rrjedhjen, së bashku me zyrtarë nga Pentagoni, Shtëpia e Bardhë dhe gjetkë në qeverinë amerikane.

Formati i dokumenteve është i ngjashëm me atë “të përdorur për të ofruar përditësime ditore për liderët tanë të lartë mbi operacionet e lidhura me Ukrainën dhe Rusinë, si dhe përditësime të tjera të inteligjencës”, shtoi Meagher.

Pentagoni së pari u informua për rrjedhjen e dokumentit javën e kaluar, me Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin të informuar për herë të parë mbi këtë çështje më 6 prill, tha ai.

Meagher tha se rrjedhja e dokumentit ka nxitur zyrtarët amerikanë të sigurojnë aleatët e saj “për angazhimin tonë për të ruajtur inteligjencën dhe besnikërinë ndaj partneriteteve tona të sigurisë”.

Në një konferencë të veçantë, zëdhënësi i sigurisë kombëtare John Kirby tha se presidenti i SHBA-së Joe Biden u informua për herë të parë në lidhje me rrjedhjen javën e kaluar.

Kur u pyet nëse rrjedhja deri më tani është kontrolluar dhe nëse dokumente të tjera nuk janë publikuar ende, Kirby tha “Nuk e di”.

BBC News ka shqyrtuar deri më tani më shumë se 20 dokumente, shumë prej të cilave duket se detajojnë dislokimin dhe gjendjen e forcave ukrainase dhe ruse përpara një ofensive të shumëpritur pranverore nga forcat ukrainase.

Disa dokumente, për shembull, duket se përshkruajnë trajnimin dhe pajisjet e SHBA-së që i ofrohen Ukrainës përpara ofensivës, si dhe kur njësi të ndryshme ukrainase do të jenë gati dhe kohën e parashikuar të dorëzimit të furnizimeve ushtarake.

Ndërsa Meagher nuk pranoi të komentojë mbi ndikimin e mundshëm që dokumentet mund të kenë në vijën e frontit në Ukrainë, ai tha se “ukrainasit kanë demonstruar aftësinë dhe kompetencën e tyre në këtë luftë”.

“Presidenti dhe sekretari [i mbrojtjes] të dy e kanë bërë të qartë se Shtetet e Bashkuara do të jenë me ta për aq kohë sa duhet”, tha ai.

Publikime te ngjashme