Çfarë po ndodh në Britani? Ekspertët bëjnë thirrje për vendosjen e maskave! Rrezikon të rikthehet varianti i COVID-19

1 minute, 15 seconds Read

Ekspertët po u bëjnë thirrje njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar të mbajnë maska ​​​​për fytyrën në publik pasi varianti i ri Covid Arcturus rrezikon të përhapet sërish.  Lloji super-infektiv, i quajtur zyrtarisht XBB.1.16, aktualisht po përhapet në më shumë se 30 vende në botë, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe. 

Në Mbretërinë e Bashkuar, që nga 17 Prilli 2023, kishte 135 raste të llojit të ri Covid-19, me 120 në Angli, 8 në Uells, 5 në Skoci dhe 2 në Irlandën e Veriut. Profesori Stephen Griffin, kryetar i Independent SAGE, tha se njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar duhet të mbajnë maska ​​në transportin publik dhe t’u kthehen testeve, shkruajnë mediat e huaja. 

 “Kjo mund të duket si një rikthim në vitin e kaluar, por realiteti është se virusi vazhdon të dëmtojë dhe ata që janë më pak të aftë për të përballuar vazhdojnë të vuajnë. Në mungesë të masave zbutëse në shkallë të popullsisë… fokusi mbetet te rreziku individual i cili, për shumë, tani është shumë më i ulët. Nëse qeveria nuk do të veprojë për t’i mundësuar të gjithëve të ‘jetojnë’ me Covid, njerëzit e cenueshëm do të vazhdojnë të kërkojnë masa paraprake dhe, në mënyrë ideale, të tjerët do të veprojnë me një nivel të duhur altruizmi”, tha kryetari i Independet SAGE. 

Ekspertët i kanë kërkuar qeverisë që të ofrojë vaksina përforcuese për miliona britanikë.

Publikime te ngjashme