Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë?

2 minutes, 4 seconds Read

Zyrtarët rusë kanë bërë pretendime të tjera sot për sulme të intensifikuara në rajonet kufitare të vendit, të cilat raportohet se kanë vrarë dhe plagosur civilë.

Ka pasur gjithashtu një sulm të supozuar në një qytet port të pushtuar nga Rusia në Ukrainë.

Belgorod

Rajoni rus, i cili kufizohet me rajonin e Kharkiv të Ukrainës, është vënë nën zjarr të përsëritur muajt e fundit.

Javën e kaluar ishte objektivi i një inkursioni të madh ndërkufitar, në sulmin më të madh të këtij lloji që nga fillimi i luftës.

Dje filloi një sulm i dytë në Belgorod, raporton skynews.

Moska tha se kishte zmbrapsur tre përpjekje për të kaluar kufirin, por milicia anti-Kremlin, Legjioni i Lirisë së Rusisë tha sot se ende po lufton trupat ruse brenda kufijve të saj.

Dje, guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov pretendoi se forcat e armatosura ukrainase kishin bombarduar qytetin Shebekino – i cili shtrihet afër kufirit Rusi-Ukrainë në rajon – duke dëmtuar një ndërtesë administrative dhe duke u ndezur një konvikt.

Dy persona të tjerë dyshohet se janë plagosur pas bombardimeve në qytet sot, tha Gladkov. Ai më vonë raportoi se mbi 2,500 ishin duke u evakuuar nga zona.

Guvernatori gjithashtu pohoi sot se dy persona u vranë dhe katër të tjerë u plagosën në një sulm në qytetin Maslova Pristan për të cilin ai fajësoi Ukrainën.

Bryansk

I shtrirë në veri të Belgorodit, rajoni i Bryansk është një tjetër që ka përjetuar përhapje sporadike nga lufta.

Zyrtari rus, Alexander Bogomaz tha se zona u vu sërish nën zjarr gjatë natës.

Predhat thuhet se goditën dy fshatra afër kufirit me rajonet Chernihiv dhe Sumy të Ukrainës.

Ukraina ka mohuar se ushtria e saj është e përfshirë në inkursione ndërkufitare dhe thotë se ato kryhen nga luftëtarë vullnetarë rusë.

Berdyansk

Qyteti port shtrihet në rajonin juglindor të Ukrainës Zaporizhzhia, të cilin Rusia e aneksoi ilegalisht vitin e kaluar pas një të ashtuquajturi referendum.

Zyrtari i vendosur nga Rusia, Vladimir Rogov tha se një sulm i raportuar në portin e pushtuar sot u krye nga forcat ukrainase.

Nëntë persona u plagosën nga sulmi, pohoi ai në një postim në Telegram, me informacione për ndonjë vdekje duke u “zbardhur”.

Rogov publikoi një video në internet që shfaqte tym gri që ngrihej nga afër zonës së portit. /Telegrafi

Publikime te ngjashme