Shkencëtarët afër zbulimit të forcës së pestë të natyrës: Mund të çojë në një revolucion në fizikë

Shkencëtarët në Çikago thonë se mund të jenë më afër zbulimit të ekzistencës së një force të re të natyrës. Ata kanë gjetur më shumë prova se grimcat nën-atomike, të quajtura muone, nuk po sillen në mënyrën e parashikuar nga teoria aktuale e fizikës nën-atomike. Shkencëtarët besojnë se një forcë e panjohur mund të jetë […]

E thonë ekspertët: Ankthi kurohet në tavolinë! Ja ushqimet që duhet të përdorni

Kohët e fundit, shumë individë po vuajnë nga ankthi. Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, një regjim ushqimor i balancuar mund të ndihmojë shumë në rikthimin e ekuilibrave hormonalë por edhe sheqerit në gjak, gjë që kontribuon në mirëqenien tonë emocionale. Disa nga ushqimet që ndihmojnë për të parandaluar ankthin janë: Turshitë Ushqimet e fermentuara në […]

Dy shpërthime të fuqishme në Diell shkaktuan një stuhi gjeomagnetike

Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor (SWPC) e Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike të SHBA-së (NOAA) tha se dy shpërthime të fuqishme në Diell, të regjistruara nga Agjencia hapësinore amerikane NASA kanë shkaktuar një stuhi gjeomagnetike, transmeton Anadolu. Sipas njoftimit të NASA-s, shpërthimi i parë diellor ka ndodhur në fundjavë, ndërsa i dyti të hënën, […]

Rrotullimi i Marsit po përshpejtohet, shkencëtarët nuk janë të sigurt pse

Marsi po rrotullohet më shpejt dhe ditët e tij gradualisht po shkurtohen, kanë zbuluar shkencëtarët. Planeti i kuq e përshpejton rrotullimin e tij me rreth katër milisekonda në vit, kjo është arsyeja pse ditët përfundojnë një fraksion të milisekondës më herët. Siç tregojnë këto matje, ndryshimet janë delikate, por shkencëtarët që i vëzhguan ato nuk […]

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë një shpërthim të ri të pandemisë së Coronavirusit

Shkencëtarët kanë zhvilluar një program të inteligjencës artificiale që duhet të paralajmërojë njerëzimin për shpërthimin e një pandemie të re COVID-19, shkruan Science Alert. Programi është titulluar Sistemi i Zbulimit të Hershëm të Anomalive (EWAD). Shkencëtarët i besojnë asaj, sepse kur kontrollonte të dhënat aktuale për përhapjen e SARS-CoV-2, ajo parashikoi me saktësi se cilat […]

Cila grua në foto ju duket më e moshuar? Një test personaliteti që zbulon se si është karakteri juaj

Zgjidhni një grua nga fotografia dhe zbuloni se çfarë karakteri keni, sipas vlerësimeve të ekspertëve Ekspertët pajtohen se mënyra se si i përjetojmë njerëzit e tjerë tregon shumë për personalitetin tonë. Njerëzit që janë të prirë për vlerësime negative të të tjerëve kanë më shumë gjasa të jenë të shqetësuar dhe të pasigurt. Njerëzit që […]

Milionerët nuk janë të lumtur, ngase paraja nuk e blenë lumturinë! Sa para na duhën për të qënë të lumtur?

Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar për më shumë se një dekadë. Studimet e fundit, kanë treguar se fitimi mbi atë që na nevojitet për të mbuluar nevojat tona bazike,dhe për të na mbajtur “komodë’ është i kotë, dhe madje mund të na bëjë të ndihemi më pak të lumtur. […]

3 gjërat që finlandezët, njerëzit më të lumtur në botë nuk i bëjnë kurrë

Vendi i parë për vendin më të lumtur në botë u takon sërish finlandezëve. Në raportin e vitit 2022, banorëve nga 156 vende iu kërkua të “vlerësojnë jetën e tyre sot në një shkallë nga 0 deri në 10”, duke parë gjithashtu faktorët që kontribuojnë në mbështetjen sociale, jetëgjatësinë, bujarinë dhe mungesën e korrupsionit. Psikologu […]