Promovohet libri “Rrënjët e fisit të lashtë“ i Haki Latifit

Libri “Rrënjët e fisit të lashtë“ i autorit Haki Latifi është promovuar sot në Prizren, në praninë e shumë miqve, intelektualëve, shkrimtarëve, figurave të jetës sociale e politike, mërgimtarëve, përfaqësuesve të medias, etj. Është një përmbledhje poetike e autorit, e botuar nga shtëpia botuese “Fidani”.  Recensent i librit është Skënder Zogaj, lektor Musa Bushrani, Berat […]

Imazhet mahnitëse nga teleskopi 10 miliardë dollarësh, James Webb tregon Universin si kurrë më parë (Foto)

Teleskopi Hapësinor James Webb u lançua një vit më parë, në ditën e Krishtlindjes. U deshën tre dekada për ta planifikuar, projektuar dhe ndërtuar. Është një dhuratë prej 10 miliardë dollarësh për botën. Një makinë që do të na tregoj vendin tonë në Univers. Shumë pyesnin nëse ky pasardhës i teleskopit të famshëm Hapësinor Hubble […]

Përqafime të ngrohta, lule dhe buzëqeshje, çfarë nuk u pa nga Samiti i djeshëm

Kryeministri Rama ka publikuar ditën e sotme një foto album nga dita e djeshme. Më 6 dhjetor 2022 në Tiranë u mbaj Samiti historik BE-Ballkan i Perëndimor. “Dhe me fotoalbumin e një ngjarjeje të paharrueshme në historinë e marrëdhënieve ndërkombëtare të Shqipërisë, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan kryeministri krahas fotove të publikuara. Lider […]

Ushtarët rusë dhe amerikanë u takuan aksidentalisht në Siri, çfarë ndodhi më pas?

Patrullat e ushtarëve nga kolona ruse dhe homologët e tyre amerikanë u takuan në një fushë nafte pranë qytetit sirian të Al Qahtania, në verilindje të provincës Hasaka, pranë kufirit me Turqinë. Fotot e publikuara nga AFP tregojnë ushtarët duke përshëndetur, shtrënguar duart dhe fotografuar së bashku gjatë takimit pranë kufirit turk. “Business Insider” kujton […]

Policia i tërhiqte zvarrë protestuesit, foto nga ajo çka ndodhi mbrëmë në Rusi

Fotografitë e realizuara në rrugët e Rusisë tregojnë se si policët e veshur me helmeta të zeza kanë tërhequr zvarrë njerëzit që kishin dalë të protestonin kundër luftës në Ukrainë. Mediat e huaja shkruajnë se më shumë se 1000 njerëz janë arrestuar në 37 qytete në të gjithë Rusinë, duke përfshirë Moskën dhe Shën Petersburgun. […]